مشاوره حقوقی تلفنی

قانون کپی رایت یا حق تکثیر و حق نشر چیست ؟

این حق متعلق به ناشر یا پدید آورنده یک اثر، به فرد تعلق می گیرد که تقریباً همان حق مؤلف است و شامل نشر – تکثیر و الگو برداری می شود این حق تا زمانیکه اختصاصی است متعلق به دارنده حق می باشد و پس از آن هرگونه بهره برداری از آثار فقط با اجازه ناشر یا پدید آورنده اثر می باشد و این حق قابلیت انتقال به اشخاص حقیقی و حقوقی را دارد.

قبل از اختراع دستگاه چاپ در اوایل قرن 18 به دلیل عدم امکان تکثیر یک اثر مسئله کپی رایت مطرح نبود ولیکن با پیشرفت علم در صنعت چاپ و عکاسی مسئله کپی رایت علی الخصوص در حوزه نشر کتاب ،این مسئله وارد حوزهء حقوق و قوانین گردید.

با تصویب قانون  "ثبت علائم تجاری" در ایران در سال 1304 و تصویب قانون حمایت حقوق مؤلفان و منصفان و هنرمندان " در سال 1348 این 2 قانون شالوده و اساس مسئله حق تکثیر یا همان کپی رایت در ایران گردید . قانون کپی رایت در ایران مشتمل بر مجموعه ای از قوانین می باشد که عبارتند از : « قانون حمایت حقوق مولفان و منصفان  وهنرمندان » مصوب سال ۱۳۴۸ – "قانون ترجمه و تکثیر کتب و نشریات «آثار صوتی » مصوب سال۱۳۵۲- « قانون حمایت از حقوق پدید آورندگان نرم افزارهای رایانه ای » مصوب ۱۳۷۹ و آئین نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۸۳ – « قانون ثبت اختراعات ،طرحهای صنعتی وعلائم تجاری » و مواد ۶۲-۶۳و ۷۴ قانون تجارت الکترونیک . در حال حاضر ایران عضو سازمان جهانی مالکیت فکری است وتعدادی از پیمان های مربوط به مالکیت فکری را پذیرفته است . و در سال ۱۳۸۰ به پیمان مادرید مربوط به ثبت بین المللی علائم ملحق شده و در سازمان تجارت جهانی تنها ناظر است ولیکن عضو کنوانسیون برن نشده و موافقتامه تریپس را نپذیرفته است.

کپی رایت یا حق تکثیر به معنی داشتن حق کنترل در تکثیر آثار است این حق انحصاری ، قانونی است که متعلق به مالک و برای مدت خاصی اعمال می شود و می تواند آنرا به دیگران نیز انتقال دهد.

در فضای مجازی جهانی ،کاربران اینترنت ایرانی ، جزء کابرانی هستند که نسبت به قوانین حق مالکیت معنوی آشنایی چندانی ندارند و آزادانه اقدام به برداشت و کپی هر محتوایی از شبکه های مجازی کرده و آزاد استفاده می کنند این کاربران هنوز اطلاع کافی از حقوق و تکالیف خودشان نسبت به قانون کپی رایت ندارند و حتی افرادی که خودشان ایجاد کننده محتواهستند نیز نسبت به حقوق ایجاد شده برای خود اطلاع نداشته و نمی دانند که برای دفاع و احقاق حق ایجاد شده می توانند شکایت کنند .

کپی رایت چیست ؟

کپی رایت نوعی حفاظت قانونی از آثار چاپ شده یا چاپ نشده ادبی – علمی و هنری است. قانون کپی رایت از زمانی که یک اثر به وجود می آید شامل آن اثر می شود.

 

 

کپی رایت در اینترنت

بارها پیش آمده که مطلبی را در یک سایت دیده و با فشار دادن چند کلید آن مطلب را کپی و از آن در موارد مختلف استفاده می کنیم و چون اینترنت یک فضای عمومی است فکر می کنیم که برداشت مطالب از این فضا و استفاده از آن آزاد است درصورتی که این چنین نیست مگر اینکه صاحب آن اثر و یا مطلب اجازه اینکار را داده باشد و یا اینکه مطالب و مواردی که کپی می کنیم دولتی باشد یا مربوط به یک منبع عمومی مانند دانشگاه و یا ... باشد و یا تاریخ کپی رایت آن منقضی شده باشد

جایگاه کپی رایت در قوانین جزایی ایران

قانونگذار جهت حفظ و قداست و حمایت از حقوق پدیدآورندگان آثار هنری – ادبی – علمی و همچنین حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای قوانین مختلفی را تصویب نموده که قانون و نحوه مجازات متخفلین را در آن بیان نموده از جمله :

-ماده ۵۸ قانون تجارت الکترونیکی در فصل سوم تحت عنوان « حمایت از داده پیام های شخصی و ماده ۶۲ قانون مذکور موضوع  " حمایت از حقوق مولف " و ماده ۷۱ که مجازاتهایی را برای متخلفین تعیین نموده است.

قانونگذار همچنین در « قانون جرائم کامپیوتری علی الخصوص ماده ۱۲ این قانون در حمایت از پدیدآورندگان آثار آورده است : « هرکس به طور غیر مجاز داده های متعلق به دیگری را برُباید چنانچه عین داده ها در اختیار صاحب آن باشد به جزای نقدی از یک میلیون ریال تا ۲۰ میلیون ریال و در غیر این صورت(اگر عین داده ها در اختیار صاحب اثر نباشد)  به حبس از 91 روز تا یکسال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد» که مجازات مذکور عیناً در ماده ۹۶۳ قانون مجازات اسلامی آمده است.

همچنین قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای در تاریخ ۴/۱۰/۷۹ در مجلس شورای اسلامی تصویب و در ماده ۱ آن آمده است:

" حق نشر – عرضه – اجراء و حق بهره برداری مادی و معنوی نرم افزار کامپیوتری متعلق به پدیدآورندگان آن است.... مدت حقوق ، مادی ۳۰ سال از تاریخ پدیدآوردن نرم افزار و مدت حقوق معنوی نامحدود است.

قانونگذار در جهت هماهنگ بودن و عدم تعارض قوانین در قانون مجازات اسلامی مبحث جداگانه ای تحت عنوان قانون جرائم رایانه ای از ماده ۹۵۲الی ۹۷۸ به تشریح و توضیح جرائم و مجازات های مرتبط با جرائم رایانه ای اختصاص داده است که عیناً در قانون جرائم رایانه ای نیز آمده است.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی در مورد قانون کپی رایت در ایران اینجا کلیک کنید

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

دیدگاه ها:
  • عرفان 1396/08/19 19:09:17

    سلام. فیلم و برنامه و اینا که اصلشون هست اما بیشتر کپیشون مورد استفاده قرار میگیره در مورد عکس هم اینطوریه؟ یعنی عکس هم اورجینال داره همون عکس هایی که در اینترنت میبینیم.؟

قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان وهنرمندان‌فصل یکم - تعاریف‌مصوب 1348.10.11‌ماده 1 - از نظر این قانون به مؤلف و مصنف و هنرمند "‌پدیدآورنده" و به آن چه ازراه دانش یا هنر و یا ابتکار
علامت تجاری
هر بازرگان اعم از شخص حقیقی یا حقوقی که تولیدکننده محصولی بوده و به بازار عرضه می‌کند می‌تواند برای محصول خود علامت و نشان اختصاصی در نظر گرفته و این در صورتی است که طی مراحل قانونی آنرا در
اداره ثبت احوال
یکی از وظایف و حقوقی که فرزندان بر گردن والدین دارند، تعیین نام مناسب برای آنها است و این موضوع در اسلام نیز به آن تاکید شده است. ماده 20 قانون ثبت احوال در 14 بند نامهای ممنوع را اعلام نموده است از
پزشک و بیمار
در گذشته زمانیکه بیمار به مراکز درمانی و بیمارستان ها مراجعه می کرد چنان چه نیاز به عمل جراحی داشت رضایتنامه ای در اختیار بیمار و یا بستگان درجه 1 وی قرارداد می شد که می بایستی امضا شده تا پزشک اقدام

مشاوره حقوقی