مشاوره حقوقی تلفنی

پس از فوت یک یا هر دو والدین حضانت با چه کسی خواهد بود؟

حضانت فرزند

در صورت فوت یکی از والدین حضانت کودک (صغیر یا محجور) با یکی از والدین که در قید حیات است می­باشد اما  اگر پدر فوت کرده باشد حضانت فرزندان در هر سنی برعهده مادر خواهد بود و پدربزرگ نمی­تواند ادعای حضانت طفل را بکند و حضانت فرزند یا فرزندان بر عهده مادر خواهد بود ولی چنانچه پدر فوت کند و ولی قهری ولی و یا دادستان ادعا کنند که مادر به دلایلی صلاحیت حضانت فرزند را ندارد دادگاه با توجه به مستندات ارائه شده نسبت به ادعاهای ولی قهری یا دادستان به عنوان مدعی­العموم و حافظ منافع مردم و جامعه رسیدگی و چنانچه اعطای حضانت طفل به مادر را بر خلاف مصلحت طفل تشخیص دهد مادر را از حضانت محروم خواهد کرد ولیکن مادر حق ملاقات مادر همچنان محفوظ خواهد بود و بنابر تجویز دادگاه از نظر زمانی و تعداد دفعات ملاقات، مادر حق دارد فرزندان را ملاقات نماید. اما اگر هر دو والدین یعنی پدر و مادر فوت نمایند حضانت فرزند یا فرزندان بر عهده جد پدری وی و پس از آن با جد مادری و پس از آن با سایر خویشاوندان طبق ترتیبات ارث خواهد بود.

 

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی در مورد حضانت فرزند اینجا کلیک کنید

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

حضانت
 حضانت در امور تربیتی و آموزشی هم حق و هم تکلیف پدر و مادر بوده و حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می کنند مادر تا سن 7 سالگی اولویت دارد و پس از آن حضانت با پدر است.همچن
حضانت فرزند
  مواردی که می تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد عبارتند از: - اعتیاد زیان آور به الکل- مواد مخدر- قمار - اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا - ابتلا به بیماری جسمی خاص و روانی به تشخیص پزشکی قانونی
حضانت فرزند
چنانچه زوجین از یکدیگر جدا شوند طبق قانون و مصلحت کودک حضانت فرزندان چه دختر و چه پسرتا سن 7 سالگی برعهده  مادر می باشد ودر صورتیکه مادر ازدواج مجدد کند طبق ماده 1170 قانون مدنی حضانت فرزند از وی
حضانت فرزند پسر
حضانت فرزندان چه دختر چه پسر طبق قانون تا سن 7 سالگی با مادر می­باشد و بعد از 7 سالگی تا سن بلوغ بر عهده پدر می­باشد و چانچه میان پدر و مادر در خصوص حضانت اختلاف باشد دادگاه با توجه به صرفه و
حق حضانت
 فرزندان پس از رسیدن به سن بلوغ شخصا حق انتخاب ادامه زندگی نزد یکی از والدین خود را خواهند داشت و دادگاه در این خصوص دخالتی نخواهد کرد ولیکن تامین مخارج آن ها بر عهده پدر خواهد بود اما چنانچه پدر

مشاوره حقوقی