مشاوره حقوقی تلفنی

وکالت بلاعزل چیست؟

وکالت

وکالت عقدی است جایز.بدین معنا که هر دو طرف قرارداد وکالت، می توانند هر زمان که اراده کنند می توانند یکدیگر را عزل و قرارداد را فسخ کنند.در صورتی که این عزل از جانب موکل باشد، عزل وکیل نام دارد.

آیا می توان قرارداد وکالت را بلاعزل نمود؟

بله در نظام حقوقی ما دوراه برای بلاعزل نمودن وکیل وجود دارد:

1.اشتراط نفس وکالت ضمن عقد خارج لازم

2.اشتراط عدم عزل ضمن عقد خارج لازم

راه اول یک شرط نتیجه است و زمانی استفاده می شود که شما در زمان عقد قرار داد لازم، خود "وکالت" را شرط میکنی.لیکن راه دوم، یک شرط منفی حقوقی است و زمانی استفاده می شود که شما قبلا قرارداد وکالت را منعقد نموده اید و در حال حاضر می خواهید آن را بلاعزل کنید.

منظور از عقد خارج لازم، قرارداد دیگری غیر از وکالت است که آن قرارداد می بایست لازم باشد.به این معنا که طرفین امکان برهم زدن آن را نداشته باشند.از آنجایی که خود وکالت و عدم عزل در این دوراه، جزئی از مفاد یک عقد لازم و بر هم نزدنی میشوند، به تبع و عرضا قابلیت عدول از آن هم تا زمان باقی بودن آن عقد لازم وجود ندارد.در نتیجه جایز بودن عقد وکالت ضمن یک عقد خارج لازم از میان می رود.

به طور مثال، ضمن عقد بیع(خرید وفروش) که عقدی لازم است شرط می شود که قرار داد وکالت بین شخص الف و ب، باید بلاعزل باشد.از آنجایی که بیع عقددی لازم است، وکالت نیز تبعا بلاعزل می شود.

وکالت در طلاق نیز مصداق همین بحث است.چرا که نکاح عقدی است لازم و ضمن عقد نکاح، مرد وکالت در طلاق را به زن میدهد.در نتیجه این وکالت تا زمانی که نکاح پابرجا باشد باقی است و زن در این وکالت بلاعزل است.

 

آیا در خود وکالت می توان عدم عزل را شرط کرد؟

در این باره فقها و حقوقدانان دونظر را ارائه کرده اند:

طبق نظر اول، شرطی که در عقد جایز وجود دارد، همانند خود عقد جایز راسا قابل برهم زدن است.در واقع این دسته معتقدند اگر خود عقد را بتوان بر هم زد، شرط را نیز میتوان.

دسته ی دوم معتقدند برای این که بتوانی شرط را به هم بزنی در ابتدا باید خود عقد را از بین ببری.از نظر ما این نظریه درست تر از نظر اول است.

چنین شرطی(بلاعزل بودن وکیل) در خود قرار داد وکالت یک شرط مستقل است.چون شرط را نمی توان بر هم زد بنابراین عقد را هم نمیتوان بر هم زد! در نتیجه می توان با شرط کردن بلاعزل بودن وکیل در خود قرارداد وکالت، می توان وکالت را بلاعزل نمود!

یعنی یک شرط مستقل گذاشته ایم که آن شرط لازم است و اجازه ی برهم زدن قرار داد را به ما نمیدهد.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

شورای حل اختلاف
شورای حل اختلاف : با توجه به تشکیل حجم وسیع پرونده ها در محاکم قضایی و عدم وجود اسباب و لوازم جهت رسیدگی به پرونده ها که مهمترین آن تأمین نیروی انسانی اعم از قاضی و کادر دفتری توسط قوه قضائیه می باشد
حیوان خانگی
 نگهداری حیوان خانگی از قبیل سگ ، گربه ، قناری ، مرغ عشق ، طوطی و غیره در قسمت های اختصاصی آپارتمان و ساختمان در 2 صورت اشکالی ندارد: یک - عدم مزاحمت برای ساکنین دو - عدم ایجاد بیماری با ت
آپارتمان
           با توجه به مشکلاتی که مردم در مجتمع های مسکونی با آن مواجه شدند ضرورت تصویب قانون مربوط به آپارتمان نشینی را موجب گردید. در ایران قانون تمل
خیانت در امانت
در خصوص جرم خیانت در امانت لازم است ابتدا عنصر قانونی این جرم که در قانون مجازات اسلامی امده است آورده شود . در قانون مجازات اسلامی فصل 24  مبحث خیانت در امانت مواد 899 و 900 اختصاص به تعریف جرم

مشاوره حقوقی