مشاوره حقوقی تلفنی

تمکین

از آثار ازدواج، ریاست شوهر بر خانواده می باشد.ریاست شوهر شامل مواردی همچون شفل زن، تعیین مسکن و تمکین می باشد.

وازه ی تمکین دارای دو معنی عام و خاص می باشد.تمکین در معنای خاص به معنای پذیرش رابطه ی جنسی با همسر به اندازه ی متعارف می باشد. تمکین، واژه ای است که در عام به عنوان وظیفه ی مختص زن شناخته شده است اما تمکین وظیفه ای است دو طرفه!و مرد نیز وظیفه دارد به طور متعارف رابطه جنسی با همسر خود برقرار کند.بنابراین تمکین در معنای خاص وظیفه ای مشترک میان زوجین است و عدم تمکین از جانب زن و شوهر هر کدام ضمانت اجرایی مختص به خود دارد مگر آن که عذر موجهی وجود داشته باشد مانند وجود بیماری.

تمکین عام را می توان در معنای پذیرش ریاست شوهر در خانواده توسط زن تعریف کرد.تمکین در معنای عام به معنای انجام وظایف زن نسبت به شوهر خودش است.در نتیجه تمکین عام، از وظایف مختص زن است.

زن در قبال شوهر، ملزم به اطاعت است اما در حد متعارف.لذا در مواردی که مرد خواسته ای نامشروع، نامتعارف و غیر قانونی داشته باشد زن ملزم به اطاعت از شوهر نمی باشد.مرد می تواند رفت و آمد های زن را کنترل کند اما در صورتی که مرد از حد متعارف تجاوز کند، رفتار او خلاف حسن معاشرت است و زن الزامی به پذیرش خواسته های افراطی مرد ندارد.

نافرمانی و عدم انجام وظایف زناشویی نشوز نامیده می شود.نشوز در اصل هم برای نافرمانی زن و هم برای نافرمانی مرد می باشد اما در حقوق ما اصطلاحا آن را برای نافرمانی زن از مرد به کار می برند.به زنی که نافرمانی می کند ناشزه گفته می شود.

 

ضمانت اجرای تمکین

در صورت عدم تمکین زن از مرد و ناشزه بودن او مرد می تواند به طرق زیر عمل کند:

1-مراجعه به دادگاه و گرفتن حکم الزام زن به تمکین

همانطور که میبینیم این فقط یک "حکم" است و دادگاه نمی تواند زن را به صورت عملی ملزم به تمکین کند و این امری نشدنی است!

2.قطع نفقه

تمکین ارتباط مستقیم با نفقه دارد!لذا در صورتی که زن از مرد تمکین نکند، مرد وظیفه ی پرداخت نفقه را نخواهد داشت.

ماده 1108 قانون مدنی در این باره مقرر داشته است: "هر گاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظائف زوجیت امتناع کند مستحق نفقه نخواهد بود."

این ماده اشاره به این مسئله دارد که عدم تمکین از جانب زن، باید بدون عذر موجه باشد تا نفقه ی او قطع شود.پس در صورتی که عدم تمکین از جانب زن به علت عذر موجهی مانند بیماری و ... باشد نفقه ی او ثابت خواهد بود و الزامی به تمکین هم وجود ندارد.ماده ی 1127 قانون مدنی صریحا به این موضوع اشاره کرده است: "هرگاه شوهر بعد از عقد مبتلا به یکی از امراض مقاربتی گردد زن حق خواهد داشت که از نزدیکی با او امتناع نماید و امتناع به علت ‌مزبور مانع حق نفقه نخواهد بود."

پرداخت نفقه از وظایف بدیهی مرد است و بار اثبات نشوز زن و عدم تمکین بر عهده ی مرد است.در واقع عدم تمکین مانعی برای نفقه است و نمی توانیم بگوییم علت پرداخت نفقه به زن تمکین او از مرد است!لذا این مرد است که باید در داگاه ثابت کند که زن به وظیفه ی زناشویی خود عمل نکرده است و او به همین علت از پرداخت نفقه امتناع کرده است.

3-در صورتی که نشوز زن ادامه پیدا کند، مرد می تواند از دادگاه حکم ازدواج مجدد بگیرد.

4-برخی حقوق مالی زن بعد از طلاق مانند اجرت المثل ایام زناشویی و یا تصنیف دارایی مرد بعد از طلاق ساقط خواهد شد.

در صورت عدم تمکین مرد، زن می تواند به اقدامات زیر متوسل شود:

1-مراجعه به دادگاه و درخواست الزام شوهر به وظایف زناشویی خود

2-اگر نشوز شوهر از مصادیق عسر و حرج برای زن باشد، می تواند یک دلیل محکمه پسنذ برای درخواست حکم طلاق از دادگاه باشد.

 

موارد موجه عدم تمکین زن 

1-در صورتی که زن در دوران عادت ماهانه و یا نفاس باشد، الزامی به تمکین ندارد و شرعا جایز است.

2-در صورتی که زن بخواهد از حق حبس خود استفاده کند می تواند تمکین نکند.به این شرط که مهریه ی او حال باشد.

(برای مطالعه حق حبس کلیک کنید)

3-اگر عدم تمکین زن به علت امراض مقاربتی مرد باشد.ماده 1127 قانون مدنی

4-اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد.

ماده 1115 قانون مدنی: "اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن میتواند مسکن علیحده اختیار کند‌ و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر‌عهده شوهر خواهد بود."

 

در صورتی که شما نیاز به وکیل و یا مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری دارید، می توانید از طریق وکیل سلام این خدمات را دریافت کنید.وکیل سلام با عضویت وکلای با سابقه ی دادگستری آماده ی ارائه ی انواع مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری به شما عزیزان است.جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت مشاوره ی حقوقی کلیک کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

طلاق توافقی
در صورت بروز اختلاف بین زوج و زوجه و عدم امکان ادامه زندگی مشترک و اراده آنها جهت جدایی از یکدیگر چنانچه هر دو درخصوص مسائل حاشیه ­ای اختلافی نداشته و اراده آن ها جهت جدایی از یکدیگر قطعی بود
جضانت فرزند
طبق یک اصل کلی و قانونی حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی بر عهده مادر و از 7 سالگی تا سن بلوغ بر عهده پدر و از سن بلوغ به بعد بر اساس تصمیم طفل و اجازه دادگاه خواهد بود. طلاق توافقی همانگونه که نام آن مشخ
خیانت در امانت
در خصوص جرم خیانت در امانت لازم است ابتدا عنصر قانونی این جرم که در قانون مجازات اسلامی امده است آورده شود . در قانون مجازات اسلامی فصل 24  مبحث خیانت در امانت مواد 899 و 900 اختصاص به تعریف جرم
طلاق
طلاق دو نوع است : 1- طلاق توافقی 2- طلاق غیر توافقی طبق آمار در حال حاضر بیش از 30 درصد از پرونده های تشکیل شده بابت طلاق در دادگستری درخواست طلاق توافقی است . دلیل این امر هم تسریع در رسیدگی و سر انج

مشاوره حقوقی