مشاوره حقوقی تلفنی

نفقه ازدواج موقت

در ماده 1113 قانون مدنی آمده است که : « در عقد انقطاع زن حق نفقه نخواهد داشت مگر اینکه شرط شده باشد یا آنکه عقد مبنی بر آن جاری شده باشد . »

یکی از دلایل تاسیس و مجوز انجام ازدواج موقت در فقه شیعه این است که تعهدات و تکالیف زن و مرد در ازدواج موقت نسبت به ازدواج دائم کمتر می باشد . مرد تکلیفی جهت پرداخت نفقه که شامل مسکن ، غذا ، لباس و . . . نخواهد داشت و با توجه به تصریح قسمت اول ماده 1113 ، این مساله یک اصل است اما با توجه به قسمت دوم ماده 1113 چنانچه در عقد ازدواج موقت شرط شود که مرد به زن نفقه پرداخت نماید این شرط صحیح بوده و مرد باید بر اساس شأن اجتماعی و خانوادگی زن نفقه متعارف وی را پرداخت نماید .

اِعمال شرط پرداخت نفقه در ازدواج موقت به چند صورت ممکن است :

1-شرط پرداخت نفقه در تمام مدت عقد موقت – چنانچه در شرایط عقد موقت قید گردد که مرد در تمام مدت عقد نفقه پرداخت کند این شرط صحیح است .

 

2-شرط پرداخت نفقه در مدت معلومی از عقد موقت مثلا عقد برای 2 سال منعقد شده و شرط شود که در سال دوم زن مستحق دریافت نفقه باشد این شرط صحیح است .

 

3-شرط پرداخت نفقه بیش از مدت عقد - عقد برای 1 سال منعقد شده است و زن شرط کرده باشد که علاوه بر یک سال مدت عقد موقت ، یک سال بعد هم نفقه دریافت کند این شرط هم صحیح است .

 

4-تعیین نفقه بعد از انعقاد عقد موقت – چنانچه زن و مردی با عقد موقت با یکدیگر ازدواج کنند و پس از عقد ضمن انعقادعقد لازم خارج ، مرد متعهد شود که نفقه برای مدت زمان عقد موقت و یا با شرایطی که در بند 1 تا 3 بیان گردید به زن نفقه پرداخت کند این شرط که در عقد لازم خارج آمده است صحیح است و مرد باید به ان عمل کند .

 

 

حال سوالی که مطرح می شود این است چنانچه در عقد موقت که طولانی مدت می باشد مثلا 10 یا 15 سال یا بیشتر شرط پرداخت نفقه قید نشده باشد آیا مرد ملزم به پرداخت نفقه است نظر غالب این است که با توجه به این که زن در منزل مرد سکونت دارد و مدت عقد طولانی است و زن و مرد در یک منزل سکونت مشترک دارند با توجه به ماده 225 قانون مدنی که اِشعار دارد(بیان کرده است) :

« متعارف بودن امری در عرف و عادت به طوری که در عقد بدون تصریح هم منصرف به ان باشد به منزله ذکر در عقد است . »

پرداخت نفقه بر مرد واجب تلقی می گردد زیرا درست است که در شرایط ضمن عقد موقت آنها ، ذکری از نفقه نشده است اما با توجه به اینکه عرف پذیرفته است که زن و مرد به دلیل زندگی مشترک در یک مسکن زندگی می کنند مرد وظیفه دارد که نفقه زن را پرداخت کند ، نفقه زن بر مرد واجب می شود .

 

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

دیدگاه ها:
  • رسول آدینه 1397/05/06 13:01:36

    دست مریزاد عالی بودفقط یک سوال آیا برای تعیین مهریهدر عقد منقطع میتوان أجل تعیین کردیعنی مهریه رو به بعد از عقد موکول کرد؟

ازدواج موقت
مشکلات ناشی از عدم ثبت ازدواج موقت فرزندان ناشی از عدم ثبت ازدواج موقت همانند فرزندان ناشی از ازدواج دائم دارای حقوق قانونی و اجتماعی هستند یعنی فرزندان مشروع پدر بوده و و پدر باید از آن ها نگهداری و
 نفقه از نظر شکل و کیفیت اشکال مختلفی دارد بعضی از نفقه با استفاده و انتفاع از آن دارای بقاء هستند و تغییر نمی کند، ولیکن بعضی از موارد نفقه با استفاده و انتفاع از آن تغییر می کند. در مورد دسته ا

مشاوره حقوقی