مشاوره حقوقی تلفنی

مهریه، یکی از آثار ازدواج است.مهریه مبلغی است برای نشان دادن دلبستگی مرد به زن که لزوما پول نیست و می تواند هرچیزی باشد که دارای ارزش است و کم و زیاد آن موضوعیتی ندارد.به طور مثال یک شاخه گل رز هم می تواند به عنوان مهریه باشد.البته در عرف ما سکه بهار آزادی به عنوان مهریه رایج است و گاها وجه نقد نیز برای مهریه در نظر میگیرند.

مهریه یک نهاد حقوقی در قانون ما است که خواستگاه آن مانند بسیاری از قوانین کشورمان، فقه و مذهب اسلام است و با سایر معانی عرفی مانند شیر بها متفاوت است.

به محض وقوع عقد،مهریه به ملکیت زن درمی آید و او می تواند هر نوع تصرفی را در آن انجام دهد.البته درست است که با وقوع عقد، زن صاحب مهریه می شود اما اصولا مهریه در زمان طلاق مطالبه می شود.

فلسفه ی مهریه را همانطور که گفتیم نشان دادن دلبستگی مرد به زن است.ممکن است این سوال بوجود بیاید که دلبستگی زن چطور قابل اثبات است؟در جواب می توان گفت به صرف این که زن از خانواده ی خودش جدا می شود و به خانه ی دیگری می آید، دلبستگی او را به مرد نشان میدهد چرا که در خروج زن از نکاح شرایط با مرد مساوی نیست و دشواری های فراوانی برای او وجود دارد.

فلسفه ی دیگر مهریه، پشتوانه بودن مهریه برای زن پس از انحلال نکاح است و کمکی برای ادامه ی زندگی او می شود.بنابراین مهریه می تواند خلاهایی مانند کمبود سهم الارث زن از شوهرش را پر کند.

از دیگر فلسفه های مهریه میتوان کمک به ادامه ی زندگی زناشویی و انصراف مرد از طلاق در زمان انحلال ازدواج اشاره کرد.

البته منظور از مهریه ای که ما به آن اشاره می کنیم، مهریه ای متعارف و معقول است.مهریه های سنگین امروزی نه تنها به دوام زندگی کمکی نمی کند بلکه پایه های زندگی زناشویی را نیز لغزان می کند.متاسفانه این ضرب المثل عامه که "مهریه رو کی داده کی گرفته" اصلا با شرایط زوج های واقعی امروزی همخوانی ندارد و برای اثبات اشتباه بودن این ضرب المثل، کافی است سری به بند مهریه بزنیم تا ببینیم مملو از زندانیانی است که همین دیدگاه را داشته اند و با تقبل مهریه هایی سنگین و خارج از توانشان، خود را به دردسری بزرگ انداخته اند که متاسفانه راه گریزی هم ندارد.همانطور که احادیث فراوانی در مورد مهریه سنگین به ما رسیده است.

حضرت علی علیه السلام: مهریه زن‌ها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی گردد. (وسائل الشیعه، ج. ۱۵، ص11)

 

مهریه بر خلاف نفقه، ارتباطی با تمکین زن ندارد.نفقه ارتباط مستقیمی با تمکین دارد و درصورت عدم تمکین زن از مرد، نفقه ی او قطع خواهد شد.

اما در مهریه چنین نیست بلکه در صورتی که زن مهریه خود را مطالبه نموده و مرد از دادن آن خودداری کند (و یا توانایی پرداخت مهریه را نداشته باشد) برای زن حق حبس ایجاد می شود.به این معنی که تا زمان دریافت کامل مهریه،زن می تواند از مرد تمکین نکند حتی در مسائل مهمی مانند مسکن و ... پس ناشزه بودن زن، دلیل بر از بین رفتن مهریه ی او نیست و کماکان مهریه قابل مطالبه است.

(در مطلب دیگری حق حبس را مفصل بررسی خواهیم کرد)

مهریه بسته به این که در عقدنامه عندالمطالبه ذکر شود یا عندالاستطاعه متفاوت است.از آنجایی که طبق ماده 10 قانون مدنی، توافق های خصوصی افراد در صورتی که مخالف صریح قانون نباشند نافذ و محترم است، می توان بخشی از مهریه را عندالمطالبه و بخشی دیگر را عندالاستطاعه ثبت کرد.مهریه عندالاستطاعه یعنی به محض مطالبه ی مهریه توسط زن، مرد مکلف به پرداخت آن است اما در مهریه ی عندالمطالبه، زن تا زمانی که مرد تمکن مالی و توان پرداخت مهریه را نداشته باشد،امکان وصول مهریه را ندارد.

مواد 1078 تا 1101 قانون مدنی ما اختصاص به بحث مهریه دارد.

مهریه بسته به شرایطی که در آن مطالبه می شود، سه نوع است:

-مهرالمسمی

-مهر المثل

-مهرالمتعه

چنانچه شما در رابطه با مهریه و سایر دعاوی حقوقی، با مشکل رو به رو هستید، می توانید با مراجعه به صفحه ی مشاوره حقوقی ما، درخواست مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری خود را ثبت کنید.وکلای ما، در تمام زمینه های حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری آماده ی ارائه ی هدمات حقوقی به شما هستند.جهت دریافت مشاوره حقوقی و اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

انواع مهریه
مهریه با توجه به شرایط بر سه نوع است : _مهرالمسمی _مهرالمثل _مهرالمتعه   در صورتی که احتیاج به مشاوره حقوقی برای مطالبه ی مهریه دارید کلیک کنید.مشاوره حقوقی مهرالسمی چیست ؟ مهریه ای که در
مهر المثل
در عقد نکاح دائم، تعیین مهریه الزامی نیست و زوجین می توانند بدون تعیین مهریه عقد نکاح را منعقد کنند.در صورت عدم تعیین مهریه در عقد نکاح دائم، حسب شرایط به زن مهر المثل و یا مهرالمتعه تعلق می گیرد.بناب
پول
با توجه به ماده 4 آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده 1082 قانون مدنی مصوب 13/2/77 بانک مرکزی مکلف شد که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در کلیه مناطق ایران را جهت محاسبه میزان مهریه وجه

مشاوره حقوقی