مشاوره حقوقی تلفنی

علل ممنوع الخروجی و وضعیت استعلام از طریق اینترنت

ممنوع الخروج

در ماده 16 قانون گذرنامه آمده است که :

به اشخاص زیر هیچ گونه گذرنامه برای خروج از کشور داده نمی شود:

  • کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج ندارند.
  • کسانی که در خارج از ایران به سبب تکدی گری و ولگردی و یا ارتکاب سرقت وکلاهبرداری و یا به عنوان دیگر دارای سوء شهرت هستند.
  • کسانی که مسافرت آن ها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران است و ماده 17 قانون فوق تأکید دارد که : « دولت می تواند از صدور گذرنامه و خروج بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفان از انجام تعهدات ارزی طبق ضوابط و مقررات که در آئین نامه تعیین می شود جلوگیری کند.»

 و همچنین با توجه به بند 1 و3 ماده 18 قانون گذرنامه اشخاص زیر 18 سال با اجازه کتبی ولی و قیم آن ها و زنان شوهردار با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری با اجازه دادستان می توانند برای خروج از کشور گذرنامه دریافت کنند.

ضمن اینکه برخی از دوایر دولتی در مورد جلوگیری از خروج بدهکاران دارای مقررات خاص خود هستند مانند:

ماده 202 مالیات های مستقیم مصوب 3/12/1366 و بخشنامه وزارت امور اقتصادی در مورد جلوگیری از خروج بدهکاران مالیاتی و همچنین بخشنامه IS بندی بانک مرکزی در خصوص شرایط اعمال ممنوع الخروجی بدهکاران بانکی که برای بدهی اشخاص حقوقی 3،000،000،000 ريال و مدیران اشخاص حقیقی در صورت نداشتن وثیقه مناسب 5،000،000،000 ريال در نظر گرفته شده است.

بنابراین مستفاد از قوانین فوق افرادی که ممنوع الخروج هستند 6 گروه می باشند:

1-کسانی که بدهی قطعی مالیاتی دارند  2- کسانی که طبق حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه توسط اجرای اداره ثبت دارای بدهی قطعی هستند   3- افرادی که به دلایلی مانند سرقت - تکدگری و کلاهبرداری و یا هر جرم دیگری در خارج از ایران دارای سوء شهرت هستند. 4- کسانی که مسافرت آن هابه خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران بوده و یا به موجب دستور کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را نداشته باشند  5- افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آن ها، به اراده فرد دیگری مانند پدر، شوهر و قیم محول شده باشد.    6- بدهکاران بانکی

وضعیت استعلام ممنوع الخروجی به صورت اینترنتی و تلفنی

در حال حاضر به علل مختلف بدهکاران از  صدور اجرائیه و ممنوع الخروجی خود مطلع نمی شوند و زمانیکه قصد خروج از کشور را دارند در مرزهای زمینی- دریایی و هوایی متوجه ممنوع الخروجی خود شده و متحمل خسارت می شوند.

برای  حل این مشکلات هم با توجه به اینکه دادگستری مرجع تظلمات عمومی است افراد فوق باید با مراجعه به دادگستری و یا مرجع صدور اجرائیه و اثبات حقانیت خود ممنوع الخروجی را رفع کنند.

اما تنها راه برای استعلام ممنوع الخروجی ، مراجعه  مستقیم فرد به اداره گذرنامه می باشد و استعلام از طریق اینترنت و یا تلفن امکان ندارد و اعضای خانواده وی نیز نمی توانند برای استعلام فرد مورد نظر اقدام کنند مگر استفاده از وکیل دادگستری و یا دادن وکالت محضری و اداری به شخص دیگر و کسانی که در خارج از ایران هستند برای اطلاع از ممنوع الخروج بودن یا نبودن به اداره کنسولی سفارت خانه مراجعه نمایند.

البته لازم است مسئولین امر راهکارهای مناسب جهت استعلام ممنوع الخروجی از طریق دفاتر پلیس +10 در نظر بگیرند.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی در مورد ممنوع الخروجی و راهکار های رفع آن اینجا کلیک کنید

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقتوکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی و اعم از طلاق ، مهریه ، نفقه ، حضانت فرزند، سفته ، چک ، کار و کارگر ، تامین اجتماعی ، مسائل ثبتی ، انتقال اسناد ، کلاهبرداری ، زمین ، جعل ، پلیس فتا ،تلگرام و فضای مجازی می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

رستوران
 در بعضی مواقع مردم از حقوق واقعی خودشان مطلع نیستند و همین امر باعث سو استفاده دیگران می شود. ماده 16 قانون نظام صنفی تاکید دارد که " صاحبان اماکن عمومی به تشخیص مجمع امور صنفی و تصویب کمیسیون
در بعضی از جرائم که مجازات آن حسب قانون، قصاص نفس- اعدام- رجم و ... می باشد متهم باید وکیل معرفی کند و چنانچه قادر به معرفی نباشد دادگاه مکلف است برای متهم وکیل تعیین نماید. در اصل ۳۵  قانون اسا
خیانت در امانت
در خصوص جرم خیانت در امانت لازم است ابتدا عنصر قانونی این جرم که در قانون مجازات اسلامی امده است آورده شود . در قانون مجازات اسلامی فصل 24  مبحث خیانت در امانت مواد 899 و 900 اختصاص به تعریف جرم

مشاوره حقوقی