مشاوره حقوقی تلفنی

مشاغل سخت و زیان آور چه مشاغلی هستند؟

مشاغل سخت

۱- کار در معادن اعم از تحت­الارضی که ایجاب می­کند کارگران در تونل­ها و راهروهای سرپوشیده به استخراج بپردازند.

2- کار استخراج شامل جداکردن یا منفجر ساختن مواد از سطح کار -  حمل مواد عملیات مربوط به انفجار - اداره و تاسیسات آب و برق در داخل معدن و به طور کلی هرگونه مباشرت و نظارت که ایجاب کند کارگر در تونل­ها و راهروها یا میله­های معدن انجام وظیفه نماید.

3- حفر قنات و چاه­ها و فاضلاب­ها و تونل­های زیرزمینی و کار در مخازن سربسته.

4- تخلیه و حمل مواد مذاب از کوره­های مشغول به کار و کار مستمر در مجاورت کوره­های ذوب به­نحوی که کارگر در معرض مستقیم حرارت یا بخارات زیان­آور متصاعد از کوره باشد.

5- کارگرانی که مستقیما و مستمرأ در امر تولید در کارگاه­های دباغی - سالابلورسازی و روده پاک­ کنی اشتغال دارند و کار مستمر در گندابروها ، جمع­آوری و حمل و دفن زباله­های شهری

6- کار کارگرانی که مستمرأ به امر جمع­آوری و انتقال و انبار کردن کود- نظافت مستمر طویله – اصطبل - سالن­های پرورش طیور - درواحدهای دامداری و طیور اشتغال دارند.

7- کار مستمر و مداوم در فضای باز و در ارتفاع بیش از5 متر از سطح زمین بر روی دکل­ها - اتاقک­های متحرک ، داربست­ها و اسکلت­ها

8- کار مداوم بر روی خطوط و پست­های انتقال برق با فشار شصت و سه کیلو وات بالاتر

9- مشاغلین در امر شن­پاشی ، پخت آسفالت­دستی ، قیر پاشی و مالچ پاشی

10- عملیات جوشکاری در داخل مخازن

11- کارهایی که استمرار آنها موجبات ابتلا به بیماری­های ناشی از اشعه را فراهم می­کند. نظیر کار با مواد رادیو اکتیو و قرار گرفتن در معرض پرتوهای یون­ساز به تشخیص مراجع ذی­صلاح و به استناد قانون حفاظت در برابر اشعه مصوب 20/1/1368 مجلس شورای اسلامی.

12- کار در محل­های با فشار محیط بیش از حد مجاز از قبیل غواصی.

13- کار مستمر در محیط­هایی که با وجود رعایت مقررات حفاظتی و ایمنی موجب بیماری­­های گوشی یا کری کارگران را فراهم سازد.

14- کار در امور سمپاشی باغات و اشجار و مزارع و ضد عفونی اماکن و طویله­ها و آشیانه­های مرغداری در زمان سمپاشی.

15- کار کارگرانی که مستقیما در امر تولید و ترکیب سموم و حشره­کش­ها اشتغال دارند در زمان انجام کار

16- کار با وسایل دارای ارتعاش در حدی که برای سلامتی کارگران زیان­آور باشد.

علاوه بر موارد مذکور مجلس شورای اسلامی با تصویب مصوبه­ای در قانون تامین اجتماعی- رانندگان حمل و نقل و بار مسافر بین شهری مصوب 1379 را اصلاح دستور نمود که رانندگان حمل و نقل بار و مسافر درون و بین شهری راهداران و رانندگان وزارت راه و شهرسازی در جاده­های کشور مشمول مشاغل سخت و زیان­آور شوند و همچنین با توجه به ماده 11 آئین­نامه اجرایی بند 5 ماده واحد اصلاح تبصره 2 ماده 76 مصوب هیئت وزیران در جلسه 26/12/1385 ، 3 عنوان شغلی زیر نیز جزء مشاغل سخت و زیان­آور محسوب گردید :

1- مشاغلی که در ندامتگاه ­ها و زندان ­ها مستقیما با زندانی ارتباط دارند.

2- خبرنگار

3- مشاغلی که مستقیما در مراکز با بیماران روانی مرتبط هستند.

نکته قابل اهمیت این است که مشمولان این قانون مکلفند 4% از حق بیمه سهم کارفرما را در هنگام بازنشستگی شخصا به­ صورت نقد و اقساط پرداخت نمایند.

 

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

دیدگاه ها:
  • بیژن وکیلی 1396/05/01 11:42:37

    با سلام چرا سخت و زیان‌آور رانندگان اجرا نمیشود

اجاره
طبق تعریف قانون مدنی در ماده 466 اجاره عبارت است از: «اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع معین مستاجره می‌شود. اجاره دهنده موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستاج
مشاغل سخت و زیان آور
  با توجه به ماده 4 آیین نامه اجرایی کارهای سخت و زیان آور کارفرمایان مکلفند شاغلین در کار های سخت و زیان آور را حداقل سالی یک بار به منظور آگاهی از روند سلامتی و تشخیص بهنگام بیماری و پیشگیری ا

مشاوره حقوقی