مشاوره حقوقی تلفنی

نحوه محاسبه دستمزد برای افراد تحت پوشش قانون کار در روز های جمعه و تعطیل به چه صورت است ؟

کارگر

 

اگر کارگری در روز جمعه در محل کار خود حاضر و مشغول کار شود در مقابل این که از تعطیلی روز جمعه استفاده نکرده است کار فرما باید علاوه بر مزد ، 40 درصد اضافه بر مزد به کارگر پرداخت نماید .

در ماده 62 قانون کار روز جمعه روز تعطیلی هفتگی کارگران می باشد که همراه با مزد می باشد و در تبصره 1 ماده 62 تاکید شده است که :  " کارگرانی که به هر عنوان روز جمعه کار می کنند در مقابل عدم استفاده از تعطیلی روز جمعه 40 درصد اضافه برمزد دریافت خواهند کرد .

اگر برای کارگران ، روز جمعه به عنوان روز کاری از طرف کار فرما تعین شود برای رعایت مقررات مندرج در ماده 62  قانون کار باید روز معین و مستمری دیگری به عنوان تعطیلی هفتگی کارگر فوق تعیین شود و آن روز به عنوان روز جمعه برای کارگر مذکور منظور خواهد شد .

 

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

مشاغل سخت و زیان آور
  با توجه به ماده 4 آیین نامه اجرایی کارهای سخت و زیان آور کارفرمایان مکلفند شاغلین در کار های سخت و زیان آور را حداقل سالی یک بار به منظور آگاهی از روند سلامتی و تشخیص بهنگام بیماری و پیشگیری ا
کارگر
کارفرما در دوره آزمایشی می تواند به صورت یک طرفه قرارداد کار کارگر را فسخ نماید اما در غیر از مورد ذکر شده کارفرما حق فسخ قرارداد به صورت یک طرفه را ندارد مگر در موارد خاص . ماده 27 قانون کار در این خ
ویزیتور و پورسانت
  اشخاص که به صورت ویزیتور و پورسانت در شرکت ها کار می کنند با استناد به ماده 2 قانون کار مشمول مقررات قانون کار خواهند بود ، مگر این که بین فرد وکار فرما قراردادی وجود داشته باشد که بر اساس قان
مرخصی استعلاجی
پرداخت غرامت دستمزد یا همان حقوق مرخصی استعلاجی برعهده کار فرما نیست و بر عهده سازمان تامین اجتماعی می باشد . مگر این که کار فرما خودش داوطلبانه مبلغی را برای رکمک به کارکنان وکارگران خود پرداخت نماید
کارگر
  هیات عمومی دیوان عدالت اداری در رای شماره  158/90/0 اشاره به ماده 27 قانون کار و تبصره یک آن نموده و فسخ قرارداد کار توسط کارفرما را منوط به به احراز موارد مندرج در ماده فوق نموده است.بنا
با توجه به قانون راه های تحصیل مالکیت چیست؟
به موجب ماده 140 قانون مدنی در موارد زیر تملک حاصل می شود : 1- احیای اراضی موات        2- به وسیله عقود و تعهدات     3- به وسیله اخذ به شفعه&n

مشاوره حقوقی