مشاوره حقوقی تلفنی

مجازات عدم درج نام وراث در دادخواست انحصار وراثت

انحصار وراثت

چنانچه شخصی فوت کند و ورثه‌ وی دادخواست انحصار وراثت را تقدیم شورای حل اختلاف نموده ولیکن نام یکی از ورثه را در دادخواست قید نکرده باشد آیا این عمل وی خلاف بوده و مجازات دارد؟

قانونگذار در ماده 9 قانون تصدیق انحصار وراثت مصوب سال 1309 آورده است:

«هرگاه معلوم شود که مستدعی تصدیق با علم به عدم وراثت خود تحصیل تصدیق وراثت نموده و یا با علم به وجود وارثی غیر از خود تحصیل تصدیق برخلاف حقیقت کرده است کلاهبردار محسوب و علاوه بر اداء خسارت به مجازاتی که قانون برای این جرم مقرر کرده است محکوم خواهد شد.

همانگونه که ملاحظه می شود مجازات مندرج در ماده قانونی مذکور شامل 2 نوع اشخاص می‌شود:

الف: شخصی که جزء وراث نیست اما با علم به این موضوع با سندسازی اقدام به تنظیم دادخواست انحصار وراثت نموده و خود را ورثه متوفی معرفی و از مرجع قانون درخواست صدور انحصار وراثت می‌کند و گواهی به نام وی صادر و به عنوان ورثه شناخته می‌شود.

ب: ممکن است شخصی جزء ورثه می‌باشد ولیکن شخص دیگری هم جزء ورثه است مثلاً متوفی دارای 2 همسر بوده و از همسر دوم هم یک فرزند دارد اما وارث همسر اول اقدام به تقدیم دادخواست انحصار وراثت نموده و نام فرزند همسر دوم را به عنوان ورثه در دادخواست قید نمی‌کند.

در هر دو مورد فوق شخصی که اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت کرده است مجرم بوده و تحت تعقیب قرار می‌گیرد و به مجازات مقرر در قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء- اختلاس و کلاهبرداری محکوم خواهد شد.

البته نکته مهم در این ماده قانونی این است که شخص مرتکب باید با علم و قصد و نیت این عمل خلاف را انجام داده باشد بنابراین شخصی که فکر می‌کرده وارث متوفی است و یا شخصی اطلاع نداشته که پدرش همسر دوم داشته و به جز خودش وارث دیگری هم جزء ورثه است چنانچه اقدام به اخذ گواهی انحصار وراثت کرده باشد مرتکب جرم نشده چون این عمل وی از روی عمد و سوء نیت نبوده است.

همچنین در ماده 10 قانون فوق‌الذکر در مورد شهادت کسانی که به دروغ و برخلاف حقیقت شهادت دهند و با این شهادت دروغ گواهی انحصار وراثت صادر گردد مجازات مقرر برای شهادت دروغ تعیین کرده و چنین فردی که در دفترخانه حاضر و برگ استشهادیه گواهی انحصار وراثت را تنظیم و امضاء می‌کند به مجازات مقرر در ماده 650 قانون مجازات اسلامی مبحث پنجم کتاب تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده که سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

ارث
اگر مادر فوت کند و همسر و پدر و مادر او زنده باشند و دارای چند دختر و پسر باشد ترک سهم وارث به چه صورتی بین انها تقسیم می‌شود؟   چنان چه مادری فوت کند و همسر و پدر مادری وی زنده بوده و آنه
ارث
   با توجه به ماده ۹۰۷ قانون مدنی در مورد ارث بردن فرزندان از مادر چنان چه مادری فوت کند و ابوین او (پدر و مادر) نیز فوت کرده باشند و یک یا چند فرزند داشته باشد ترکه مادر  به شرح ذیل
وراثت
با توجه به قانون پس از فوت متوفی موضوع می‌بایستی توسط اداره ثبت احوال در رایانه ثبت گردد در حال حاضر در شهرهای بزرگ در محل آرامستان و محل دفن، شعبه ای از اداره ثبت احوال مستقر که هم زمان با مراحل
ارث ازدواج موقت
در این خصوص نظرات مختلفی بیان شده است اما قانون مدنی در ماده 940 آورده است ؛ « زوجین که زوجیت آنها دائم بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند . » با توجه به مفهوم صریح ماده 94
انحصار وراثت
انحصار وراثت - چنانچه شخصی فوت کرده و بعضی از وراث جهت اخذ گواهی انحصار وراثت همکاری نکرده و از ارائه شناسنامه و فتوکپی خودداری نماید و یا اینکه از ارائه شناسنامه ابطال شده متوفی و یا گواهی فوت خوددار

مشاوره حقوقی