مشاوره حقوقی تلفنی

طلاق

انواع طلاق

قانون مدنی ایران،در ماده 1143 طلاق را  به دو دسته تقسیم کرده است:

_طلاق بائن

_طلاق رجعی

در این مطلب، طلاق رجعی را بررسی می کنیم. 

طلاق رجعی

طلاق رجعی طلاقی است که در ایام عده شوهر می تواند رجوع کند و بدون نکاح مجدد، زندگی زناشویی را از سر گیرد. اگر شوهر در مدت عده رجوع کند، آن طلاق انجام شده، خنثی میشود و نکاح برقرار میشود.

در قانون مدنی ما ،اصل بر رجعی بودن طلاق است مگر آن طلاقی که در قانون مدنی تحت عنوان طلاق بائن شمرده شده است.

در واقع طلاق رجعی اصل و طلاق بائن استثنا محسوب میشود و ما طلاق را جز در مواردی که قانون،بائن اعلام کرده است رجعی می دانیم.

آیا در طلاق رجعی،به محض وقوع طلاق ، رابطه ی زوجیت منحل می شود؟

بله در طلاق رجعی،رابطه ی نکاح با وقوع طلاق، منحل می شود.ولی به حکم قانون تا زمانی که زن در دوره ی عده می باشد،آثار زوجیت و حقوق و تکالیف ناشی از اردواج همچنان ادامه می یابد و اصطلاحا زن مطلقه با طلاق رجعیه ،"در حکم زوجه" می باشد.به این مطلب در بند 2 ماده 8 قانون امور حسبی نیز اشاره شده است.

رجوع

رجوع به چه معناست؟

حال باید ببینیم مراد قانونگذار از "رجوع شوهر" در طلاق رجعی چیست؟

به موجب ماده ی 1149 ،رجوع یک عمل حقوقی یک جانبه و ایقاع است که با لفظ یا عملی که دلالت بر رجوع کند حاصل میشود.

در واقع مرد باید با لفظ یا عملی مقصود خود از رجوع را برساند.به طور مثال می تواند با یک نوشته یا بوسیدن همسر و یا نزدیکی کردن با او ،قصد خود را از رجوع نشان دهد.بنابراین رجوع،بر خلاف طلاق یک عمل تشریفاتی نیست و فقط "قصد رجوع" است که اهمیت دارد و برای تحقق رجوع کافی اما الزامی است.پس اگر شوهر در ایام عده ی رجعیه،همسر خود را بدون قصد رجوع ببوسد،برای تحقق رجوع کافی نیست و قصد رجوع حتما باید باشد.

 

آیا در صورت رجوع شوهر، ازدواج مجدد باید صورت بگیرد؟

خیر،در صورت تحقق رجوع،رابطه ی آنان با کلیه ی آثاری که داشته،ادامه خواهد یافت و احتیاجی به ازدواج مجدد نیست و فقط زوج باید به ثبت رجوع اقدام کند.

 

ثبت رجوع

به موجب بند 9 ماده ی 58 ق.ج.ح.خ ،مرد پس از رجوع،اگر تا یک ماه از ثبت آن خودداری کند،ضمن الزام به ثبت رجوع،به پرداخت جزای نقدی یا حبس تعزیری درجه 7 محکوم خواهد شد.(حبس از نود و یک روز تا 6 ماه)

 

 

آیا رجوع در طلاق رجعی قابل اسقاط است؟

یعنی آیا شوهر در طلاق رجعی می تواند حق رجوع خود را از خودش سلب کند؟

بنا به نظر اکثریت رجوع قابل اسقاط نیست .دلیل آن این است که اولا رجوع یک حق شخصی و فردی نیست که شوهر بخواهد آن را ساقط کند.زیرا قانونگذار این حق را در جهت حفظ بنیان خانواده که ستون جامعه محسوب میشود اعطا کرده و سلب آن ،باعث ضرر به جامعه می شود نه فرد.در واقع رجوع در طلاق یک قاعده ی آمره است که بر خلاف آن نمی توان توافق کرد.

نکته ی بعدی آن است که حق رجوع بیش از آن که به نفع مرد باشد به نفع زن است و طبیعتا اسقاط آن هم صدمه به حقوق زن محسوب می شود.به طور مثال حق نفقه،ارث و ... از زن سلب میشود زیرا با اسقاط حق رجوع مرد،طلاق رجعی به طلاق بائن تبدیل شده و در نتیجه رابطه ی زوجیت به محض طلاق از بین می رود و دیگر عده ای وجود ندارد که حقوق زن در آن اجرا شود.

 

بقای آثار زوجیت در طلاق رجعی

مهم ترین اثر طلاق رجعی بقای آثار زوجیت می باشد.به تعبیری در زمان عده،رابطه ی نکاح کامل قطع نگردیده و  زن در حکم زوجه است.بنابراین در ایم عده ی رجعیه ،حقوق و تکالیف زوجیت تا جایی که با ماهیت طلاق سازگتر باشد،باقی می ماند.به طور مثال :

-در این ایام،نفقه ی زن همچنان بر عهده ی شوهر است ،

-اگر یکی از طرفین در این مدت فوت کند،دیگری به عنوان همسر ،از او ارث می برد،

-زنا با زنی که در عده ی رجعیه است در حکم زنا با زن شوهر دار است و موجب حرمت ابدی می شود ،

-مرد قبل از پایان عده ی رجعیه،نمی تواند با خواهر زن خود ازدواج کند ،

-ازدواج شوهر با زن دیگر تا قبل از انقضا عده ی رجعیه ی زن اول،احتیاج به اجازه ی دادگاه دارد.

در واقع عده ی رجعیه مهلتی است که قانونگذار به زوجین داده تا تصمیم نهایی خود را در مورد قطع رابطه ی زناشویی خود بگیرند.

چنانچه شما نیاز به مشاوره حقوقی تلفنی و یا حضوری دارید،وکیل سلام با عضویت وکلای پایه یک دادگستری با سال ها سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری، آماده ی ارائه ی این خدمات به شماست.

جهت ورود به بخش مشاوره ی حقوقی ما کلیک کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

انواع مهریه
مهریه با توجه به شرایط بر سه نوع است : _مهرالمسمی _مهرالمثل _مهرالمتعه   در صورتی که احتیاج به مشاوره حقوقی برای مطالبه ی مهریه دارید کلیک کنید.مشاوره حقوقی مهرالسمی چیست ؟ مهریه ای که در
طلاق توافقی
در صورت بروز اختلاف بین زوج و زوجه و عدم امکان ادامه زندگی مشترک و اراده آنها جهت جدایی از یکدیگر چنانچه هر دو درخصوص مسائل حاشیه ­ای اختلافی نداشته و اراده آن ها جهت جدایی از یکدیگر قطعی بود
طلاق
طلاق دو نوع است : 1- طلاق توافقی 2- طلاق غیر توافقی طبق آمار در حال حاضر بیش از 30 درصد از پرونده های تشکیل شده بابت طلاق در دادگستری درخواست طلاق توافقی است . دلیل این امر هم تسریع در رسیدگی و سر انج
طلاق بائن
طلاق بائن در برابر طلاق رجعی قرار دارد. برابر ماده ی 1144 قانون مدنی "در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نیست". بائن از بینونت گرفته شده و در معنای جدایی می باشد.در این نوع طلاق حق رجوع برای شوهر شناخته
سه طلاق و نه طلاق
مطلقه بودن به سه طلاق و نه طلاق با شرایطی که در ادامه خواهیم گفت، از موانع ازدواج شمرده می شود. مطلقه بودن به سه طلاق متوالی(سه طلاقه) این طلاق، نوعی طلاق بائن است که در فرهنگ عامه به آن "سه طلاقه"
 طلاق خلع و مبارات طلاق خلع و مبارات،نوعی از طلاق بائن است. برای مطالعه ی طلاق بائن، اینجا را کلیک کنید. طلاق خلع خلع به معنای کندن می باشد.طلاق خلع در یک کلام به معنای "مهرم حلال جونم آزاد
طلاق توافقی
طلاق توافقی  طلاق توافقی به عبارت ساده طلاقی است با رضایت طرفین که هر دو بر آن توافق کرده اند.می توان گفت توافق در طلاق ممکن است به هر ترتیبی به عمل آید مگر آن که توافق به عمل آمده غیر مشروع یا
انصراف از طلاق توافقی
هر زوجی ممکن است در نیمه های راه طلاق توافقی ،از تصمیم خود منصرف شوند.این انصراف ممکن است در هر مرحله ای از درخواست طلاق توافقی باشد و تاثیر این انصراف،به زمانی که زوجین آن را اعلام میکنند بستگی دارد.
طلاق به حکم دادگاه
طلاق به حکم دادگاه، به معنی درخواست طلاق از طرف زن است که می تواند به دلایل مختلف توسط دادگاه تایید شود و شوهر به حکم دادگاه، ملزم به طلاق شود.در صورتی که شوهر اقدام به طلاق نکند و از انجام آن خودداری
مراحل طلاق توافقی
مراحل طلاق توافقی در رویه ی ایران طلاق توافقی همانطور که گفتیم آسان ترین راه برای رسیدن به طلاق است برای زوجینی که در امر طلاق به تصمیم قطعی خود رسیده اند. در رویه و قانون ما،طلاق توافقی نیز مانند س

مشاوره حقوقی