مشاوره حقوقی تلفنی

 طلاق خلع و مبارات

طلاق خلع و مبارات،نوعی از طلاق بائن است.

برای مطالعه ی طلاق بائن، اینجا را کلیک کنید.

طلاق خلع

خلع به معنای کندن می باشد.طلاق خلع در یک کلام به معنای "مهرم حلال جونم آزاد" در فرهنگ عامه می باشد!به این معنا که زن از شوهر خود به هر دلیلی کراهت دارد و با دادن مالی به او ،از او طلاق می خواهد.این مال می تواند هر چیزی باشد اعم از مهریه ی زن و یا معادل آن و یا چیزی با ارزش بیشتر یا کمتر از مهریه.این مال ، فدیه یا عوض نامیده می شود.

تعریف طلاق خلع در قانون مدنی آمده است:

" طلاق خلع آن است که زن به واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد طلاق می‌گیرد اعم از اینکه مال‌ مزبور عین مهر یا معادل آن و یا بیشتر و یا کمتر از مهر باشد"

طلاق خلع نوعی طلاق توافقی است زیرا هر دو طرف بر طلاق توافق دارند.

در صورتی که احتیاج به مشاوره ی حقوقی تلفنی در زمینه ی طلاق و خانواده دارید می توانید از طریق لینک مشاوره حقوقی ما، از وکلای با سابقه ی ما مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری دریافت کنید. 

طلاق مبارات 

در طلاق مبارات،تنفر و کراهت در بین زن و شوهر دو طرفه می باشد.یعنی هر دو نسبت به هم کراهت دارند.

در این جا نیز زن ممکن است مالی را در عوض طلاق به مرد بدهد اما قانونگذار برای این مال در طلاق مبارات محدودیتی گذاشته و آن این است که نباید بیشتر از مهریه باشد.

 

 

تفاوت طلاق خلع و مبارات 

1- در طلاق خلع،کراهت فقط از جانب زن است اما در طلاق مبارات ،کراهت از طرف هر دو می باشد.

2-در طلاق مبارات،فدیه می تواند بیشتر از مهریه هم باشد اما در مبارات به علت کراهت دو طرفه،فدیه نباید ارزشی بیشتر از مهریه ی زن داشته باشد.

 

طبق قانون مدنی تا زمانی که زن به فدیه رجوع نکرده باشد،طلاق خلع و مبارات بائن محسوب می شوند.زن تا پایان عده فرصت دارد به مالی که به شوهرش داده در قبال طلاق،رجوع کند.رجوع در اینجا به معنای استرداد و مطالبه ی مال است.اگر زن این رجوع به عوض را انجام بدهد،طلاق رجعی خواهد شد و برای مرد حق رجوع به زن ایجاد خواهد شد.

مثال:زن در ازای طلاق خلع،یک سکه به مرد داده است و طلاق صورت میگیرد.این طلاق بائن است اما تا زمان پایان عده،زن می تواند آن یک سکه را از مرد طلب کند.به محض این طلب،ماهیت طلاق از بائن به رجعی تبدیل می شود و مرد می تواند به زن رجوع کند.

در قانون مدنی نیز این موضوع در بند 3 ماده ی 1145 تصریح شده است:"......3-طلاق خلع و مبارات مادام که زن رجوع به عده نکرده باشد"

 

شرایط عوض (فدیه)

1-این مال باید مالیت داشته باشد.یعنی دارای ارزش دادوستد اقتصادی باشد و به عبارت دیگر  بتواند عوض در یک قرارداد معوض قرار گیرد.

2-قابل تملک خصوصی باشد.یعنی اموال عمومی و موقوفات را نمیتوان عوض قرار داد.

3-معلوم باشد.

4.معین باشد. یعنی مردد بین دو یا چند مال نباشد.

 

نکته:عوض می تواند یک عین معین یا منفعت یا دین باشد.

 

شرایط طلاق خلع و مبارات

1-وجود کراهت زوجه از شوهر در طلاق خلع و کراهت دو طرفه از یکدیگر در طلاق مبارات

2-در طلاق مبارات،عوض و فدیه ای که زن به شوهر می دهد نباید بیشتر از مهریه باشد.

3-با توجه به این که زن در طلاق خلع و مبارات مال خود را در ملکیت دیگری در می آورد،آنچه که شرط است این است که او باید رشید باشد.یعنی در امور مالی به سن رشد رسیده باشد و اهلیت داشته باشد.چرا که او تصرف در مال خود می کند.در نتیجه اگر زن اهلیت نداشته باشد باید ولی او به جای او بذل کند.

در صورتی که احتیاج به مشاوره ی حقوقی تلفنی در زمینه ی طلاق و خانواده دارید می توانید از طریق لینک مشاوره حقوقی ما، از وکلای با سابقه ی ما مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری دریافت کنید.

 همچنین وکلای ما در تمام زمینه های حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری آماده ی حدمت رسانی و ارائه ی انواع مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری و همچنین اخذ پرونده های شما می باشند.

کلیک کنید

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

طلاق بائن
طلاق بائن در برابر طلاق رجعی قرار دارد. برابر ماده ی 1144 قانون مدنی "در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نیست". بائن از بینونت گرفته شده و در معنای جدایی می باشد.در این نوع طلاق حق رجوع برای شوهر شناخته
سه طلاق و نه طلاق
مطلقه بودن به سه طلاق و نه طلاق با شرایطی که در ادامه خواهیم گفت، از موانع ازدواج شمرده می شود. مطلقه بودن به سه طلاق متوالی(سه طلاقه) این طلاق، نوعی طلاق بائن است که در فرهنگ عامه به آن "سه طلاقه"
طلاق
انواع طلاق قانون مدنی ایران،در ماده 1143 طلاق را  به دو دسته تقسیم کرده است: _طلاق بائن _طلاق رجعی در این مطلب، طلاق رجعی را بررسی می کنیم.  طلاق رجعی طلاق رجعی طلاقی است که در ایام عد
طلاق توافقی
طلاق توافقی  طلاق توافقی به عبارت ساده طلاقی است با رضایت طرفین که هر دو بر آن توافق کرده اند.می توان گفت توافق در طلاق ممکن است به هر ترتیبی به عمل آید مگر آن که توافق به عمل آمده غیر مشروع یا
انصراف از طلاق توافقی
هر زوجی ممکن است در نیمه های راه طلاق توافقی ،از تصمیم خود منصرف شوند.این انصراف ممکن است در هر مرحله ای از درخواست طلاق توافقی باشد و تاثیر این انصراف،به زمانی که زوجین آن را اعلام میکنند بستگی دارد.
طلاق به حکم دادگاه
طلاق به حکم دادگاه، به معنی درخواست طلاق از طرف زن است که می تواند به دلایل مختلف توسط دادگاه تایید شود و شوهر به حکم دادگاه، ملزم به طلاق شود.در صورتی که شوهر اقدام به طلاق نکند و از انجام آن خودداری

مشاوره حقوقی