مشاوره حقوقی تلفنی

طلاق توافقی

طلاق توافقی 

طلاق توافقی به عبارت ساده طلاقی است با رضایت طرفین که هر دو بر آن توافق کرده اند.می توان گفت توافق در طلاق ممکن است به هر ترتیبی به عمل آید مگر آن که توافق به عمل آمده غیر مشروع یا خلاف قوانین باشد.

مراحل قانونی طلاق توافقی در قانون ایران به چه صورت است؟

در قانون جدید حمایت خانواده مصوب سال 1391 ،علاوه بر طلاق به اراده ی زوج یا به درخواست زوجه ،طلاق دیگری با عنوان "طلاق توافقی" پذیرفته شده است.

این نوع طلاق در قانون حمایت خانواده سابق نیز پذیرفته شده بود ودر تبصره 2 ماده 3 لایحه قانونی دادگاه مدنی خاص نیز مقرر شده بود:"......در مواردی که بین زوجین راجع به طلاق توافق شده باشد ،مراجعه به دادگاه لازم نیست." مطابق این قانون زن و شوهر برای طلاق توافقی بدون رجوع به دادگاه مستقیما به دفاتر طلاق مراجعه می کردند و مطابق قوانین و با رعایت تشریفات شرعی طلاق را به ثبت می رسانند.

اما نکته ی مهم این است که این قانون در عمل مشکلاتی را ایجاد کرد که موجب تصویب ماده واحده ی اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۱ شد که موجب شد حتی در طلاق توافقی نیز زن و شوهر در ابتدا مکلف به رجوع به دادگاه باشند تا با طی نمودن مراحل دادگاه ،قاضی اقدام به صدور گواهی عدم سازش نماید.

اما امروزه با تصویب قانون جدید حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ این ماده واحده نیز منسوخ شد و مقررات و تشریفات جدیدی برای طلاق توافقی مقرر شد که در ادامه به آنان می پردازیم.

به موجب ماده ۲۵ این قانون:

"درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند.
در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می‌کند."

بنابراین امروزه در طلاق توافقی مرکز مشاوره نقشی اساسی دارد و مداخله ی آن در این امر الزامی است و این امر روند طلاق توافقی را مقداری طولانی کرده است.

برای آسان تر شدن و سرعت بیشتر این روند می توانید از مشاوره حقوقی تلفنی و حضوری ما استفاده کنید.وکیل ما آماده ی مشاوره حقوقی در تمام زمینه ها به شماست .

برابر ماده ۱۹ قانون حمایت خانواده:

 "مراکز مذکور در صورت حصول سازش به تنظیم سازش‌نامه مبادرت و در غیر این صورت نظر کارشناسی خود در مورد علل و دلایل عدم سازش را به طور مکتوب و مستدل به دادگاه اعلام می‌کنند."

 

نکته:برابر تبصره ی این ماده نظر مرکز مشاوره برای دادگاه الزام آور نیست و برای قاضی صرفا جنبه ی"مشورتی" دارد.دادگاه میتواند با بررسی جوانب پرونده طبق نظر مرکز مشاوره و یا خلاف آن اقدام کند.در نتیجه تصمیم نهایی همیشه با قاضی می باشد.

مشاوره ی حقوقی برای طلاق توافقی

با توجه به تورم پرونده در کشور ما، طی کردن مراحل طلاق بسیار طولانی است.دادگاه ها همیشه شلوغ و تعداد پرونده ها بسیار زیاد است.هم چنین با توجه به قوانین جدید که تشریفات طلاق توافقی را تغییر داده و زوجین نمی توانند با مراجعه ی مستقیم به دفترخانه برای طلاق اقدام کنند و باید جلسات مراکز مشاوره را شرکت کنند روند طلاق توافقی نیز کمی طولانی شده اما باز هم این طلاق پروسه ی کوتاه تری دارد لذا پیشنهاد می شود در صورتی که هردو خواهان طلاق هستید و در این امر به نتیجه ی قطعی خود رسیده اید،با یک وکیل مسئله ی خود را در میان بگذارید و مشاوره ی حقوقی دریافت کنید و طلاق خود را در قالب طلاق توافقی پیش ببرید؛ چرا که طلاق توافقی با توجه به شرایطی که مطرح کردیم در حال حاضر سریع ترین و آسان ترین راه می باشد اما پستی و بلندی های خود را نیز داراست.

وکیل ما با سال ها سابقه ،آماده ی ارائه ی این خدمات حقوقی به شما است.برای دریافت مشاوره ی حقوقی می توانید با مراجعه به قسمت مشاوره ی حقوقی تلفنی سایت به صورت تلفنی از وکیل ما مشاوره دریافت کنید و یا در صورت تمایل به دیدار حضوری به لینک زیر مراجعه نمایید تا همکاران ما برای شما تعیین وقت نمایند. .پس از دریافت مشاوره ی حقوقی از وکیل ما و صحبت درمورد توافقات شما و همسرتان کار را به وکیل ما بسپارید تا در سریعترین زمان ممکن پرونده ی شما را در دادگاه پیش ببرد.

نکته ی مهم :

آن چه که مورد توجه می باشد این است که در طلاق توافقی علاوه بر این که زن و شوهر در تصمیم به جدایی با هم به تفاهم می رسند می توانند در سایر مسائل مربوط به طلاق از جمله نفقه، مهریه ،حضانت فرزندان ،جهیزیه و ... نیز با هم به تصمیم مشترکی برسند. با این کار میتوانند با سرعت بیشتری در دادگاه به نتیجه ی دلخواه برسند.این موارد را نیز می توانید با وکیل ما به صورت مشاوره حقوقی تلفنی یا حضوری مطرح کنید تا به همراه همسرتان به یک جمع بندی در خصوص حقوق هر دو طرف برسید و زمان جلسات مشاوره ی دادگاه دچار اتلاف وقت نشوید.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

قانون جدید مهریه
مقدار مهریه میزان مهریه می تواند هر مقدار باشد و قانون هیچ مقداری را برای آن تعیین نکرده است.قانون مدنی در ماده 1080 مقدار مهریه را به طرفین واگذار کرده است.عده ای از فقها نظری خلاف این دارند و معتقد
انواع مهریه
مهریه با توجه به شرایط بر سه نوع است : _مهرالمسمی _مهرالمثل _مهرالمتعه   در صورتی که احتیاج به مشاوره حقوقی برای مطالبه ی مهریه دارید کلیک کنید.مشاوره حقوقی مهرالسمی چیست ؟ مهریه ای که در
طلاق
طلاق دو نوع است : 1- طلاق توافقی 2- طلاق غیر توافقی طبق آمار در حال حاضر بیش از 30 درصد از پرونده های تشکیل شده بابت طلاق در دادگستری درخواست طلاق توافقی است . دلیل این امر هم تسریع در رسیدگی و سر انج
حق حبس چیست؟
حق حبس چیست؟ حق حبس ضمانت اجرای مهریه محسوب می شود که همانند بسیاری از قوانین دیگر کشورمان از فقه و مذهب گرفته شده است.به محض وقوع عقد، زن مالک مهریه می شود و تا زمان دریافت کامل آن، می تواند تمکین ن
طلاق بائن
طلاق بائن در برابر طلاق رجعی قرار دارد. برابر ماده ی 1144 قانون مدنی "در طلاق بائن برای شوهر حق رجوع نیست". بائن از بینونت گرفته شده و در معنای جدایی می باشد.در این نوع طلاق حق رجوع برای شوهر شناخته
سه طلاق و نه طلاق
مطلقه بودن به سه طلاق و نه طلاق با شرایطی که در ادامه خواهیم گفت، از موانع ازدواج شمرده می شود. مطلقه بودن به سه طلاق متوالی(سه طلاقه) این طلاق، نوعی طلاق بائن است که در فرهنگ عامه به آن "سه طلاقه"
محاسبه مهریه به نرخ روز
در گذشته، عرف بر این بود که مهریه ها را به پول رایج کشور تعیین می کردند.با گذشت زمان و تورم بالا، پول به شدت ارزش خود را از دست داد و مهریه ای که در سال های قبل با ریال تعیین شده بود تقریبا هیچ ارزشی
 طلاق خلع و مبارات طلاق خلع و مبارات،نوعی از طلاق بائن است. برای مطالعه ی طلاق بائن، اینجا را کلیک کنید. طلاق خلع خلع به معنای کندن می باشد.طلاق خلع در یک کلام به معنای "مهرم حلال جونم آزاد
طلاق
انواع طلاق قانون مدنی ایران،در ماده 1143 طلاق را  به دو دسته تقسیم کرده است: _طلاق بائن _طلاق رجعی در این مطلب، طلاق رجعی را بررسی می کنیم.  طلاق رجعی طلاق رجعی طلاقی است که در ایام عد
طلاق خلع و عده آن
طلاق بر 2 نوع است: 1- بائن  2- رجعی طلاق رجعی - در این طلاق پس از صدور گواهی عدم سازش توسط دادگاه و اجرای صیغه طلاق، شوهر در مدت عده زن ،حق رجوع به وی را داشته و این رجوع به هر وسیله‌ا
انصراف از طلاق توافقی
هر زوجی ممکن است در نیمه های راه طلاق توافقی ،از تصمیم خود منصرف شوند.این انصراف ممکن است در هر مرحله ای از درخواست طلاق توافقی باشد و تاثیر این انصراف،به زمانی که زوجین آن را اعلام میکنند بستگی دارد.
طلاق به حکم دادگاه
طلاق به حکم دادگاه، به معنی درخواست طلاق از طرف زن است که می تواند به دلایل مختلف توسط دادگاه تایید شود و شوهر به حکم دادگاه، ملزم به طلاق شود.در صورتی که شوهر اقدام به طلاق نکند و از انجام آن خودداری
مراحل طلاق توافقی
مراحل طلاق توافقی در رویه ی ایران طلاق توافقی همانطور که گفتیم آسان ترین راه برای رسیدن به طلاق است برای زوجینی که در امر طلاق به تصمیم قطعی خود رسیده اند. در رویه و قانون ما،طلاق توافقی نیز مانند س

مشاوره حقوقی