مشاوره حقوقی تلفنی

ساختار و نحوه انتخاب اعضای شورای نگهبان به چه صورت است؟

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

 

ساختار و نحوه انتخاب اعضای شورای نگهبان به چه صورت است؟

شورای نگهبان قانون اساسی جمهوری اسلامی یک نهاد نظارتی است که از دوازده عضو تشکیل شده است، که شش نفر از اعضاء فقیه جامع الشرایط و شش عضو دیگر آن حقوقدان هستند.

شش نفر فقیه با حکم رهبر انقلاب عزل و نصب می شوند و شش نفر عضو حقوقدان با معرفی رئیس قوه قضائیه و اعلام نظر نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب می شوند. تمامی قوانین مجلس شورای اسلامی و صلاحیت نامزدهای تمامی انتخابات سراسری کشور به استثنای انتخابات شورای شهر و روستا باید به تأیید شورای نگهبان برسد.

مطابق اصل 92 قانون اساسی اعضای شورای نگهبان برای یک دوره 6 ساله انتخاب می شوند ولی بعد از گذشت سه سال ، نیمی از اعضای هر گروه به قید قرعه از شورای نگهبان خارج شده و اعضای جدید جایگزین آن ها می شوند.

اعضای فعلی شورای نگهبان در حال حاضر (16/02/1396) افراد زیر می باشند:

حقوقدان ها:

آقای دکتر عباس علی کد خدایی

آقای دکتر محسن اسماعیلی

آقای دکتر سام سواد کوهی فر

آقای محمد رضا علیزاده

آقای دکتر سید فضل الله موسوی

آقای دکتر نجات الله ابراهیمیان

فقها:

آیت الله احمد جنتی

آیت الله محمد یزدی

آیت الله سید محمد رضا مدرسی یزدی

آیت الله محمد مومن

آیت الله سید محمود شاهرودی

آیت الله مهدی شب زنده دار

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

شورای نگهبان
 یکی از مهمترین نهادهای حکومتی در نظام مقدس جمهوری اسلامی که وظیفه حفاظت از قانون اساسی را دارد نهاد شورای نگهبان است. در اکثر کشورها این نهاد به نوع و اسامی دیگری وجود دارد، مانند: دادگاه قانون
نظارت بر انتخابات
  اساس جمهوری اسلامی ایران بر مبنای انتخابات و آرای مردم بنا شده است. اصل 6 قانون اساسی اعلام می دارد: «در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکای آراء عمومی اداره شود. از راه انتخابات

مشاوره حقوقی