مشاوره حقوقی تلفنی

جرم خیانت در امانت

خیانت در امانت

در خصوص جرم خیانت در امانت لازم است ابتدا عنصر قانونی این جرم که در قانون مجازات اسلامی امده است آورده شود . در قانون مجازات اسلامی فصل 24  مبحث خیانت در امانت مواد 899 و 900 اختصاص به تعریف جرم خیانت در امانت و مجازات تعیین شده داده شده است :

ماده 899 : « هر کس از سفید مهر یا سفید امضایی که به او سپرده شده باشد یا به هر طریقی به دست آورده است سوء استفاده کند به 1 تا 3 سال حبس محکوم خواهد شد . »

ماده 900 : « هرگاه به اموال منقول یا غیر منقول یا نوشته هایی از قبیل سفته ، چک ، و قبض و نظایر ان به عنوان اجاره ، امانت یا رهن یا برای وکالت یا هر کار با اجرت یا بی اجرت به کسی داده شده و بنابر این بوده است که اشیاء مذکور مسترد شود یا به مصرف معین برسد و شخصی که اشیاء نزد او بوده آنها را به ضرر مالکین یا متصرفین آنها استعمال یا تصاحب یا تلف یا مفقود نماید به حبس از 6 ماه تا سه سال محکوم خواهد شد »

با توجه به ماده 988 اگر شما ورقه سفیدی را مهر یا امضاء کرده باشید و آنرا یا شخصا به دیگری داده و یا گم کرده باشید و یا آن ورقه به سرقت رفته باشد و آن شخص یا سارق یا هر کس دیگری از این ورقه علیه شما و یا دیگری سوء استفاده کرده باشد شما می توانید به عنوان خیانت در امانت علیه وی اعلام جرم کنید .

اما قانون گذار در ماده 900 مصادیق جرم خیانت در امانت را بسط و گسترش داده و مجازات مقرر را نیز بر شمرده است . در این ماده مقنن بیان نموده که اگر شما مال منقول یا غیر منقول یا نوشته ای مثل چک ، سفته و قبض و ... تحت عنوان اجاره – امانت ، رهن یا وکالت یا به هر دلیلی دیگر با اجرت یا بدون اجرت به کسی دادید که آن را برای شما نگهداری کند و قرار بوده که آنرا به شما برگرداند و یا در جای خاصی هزینه کند مثلا : شما به کسی بدهکار بوده اید چک یا سفته ای یا مبلغ معینی را به کسی داده اید که به طلبکار شما تحویل دهد و آن شخص چک خودش وصول کند و یا اینکه مثلا قصد دارید آپارتمان خودتان را اجاره دهید به بنگاه املاک مراجعه و جهت بازدید مستاجر کلید را به بنگاه دهید حال چنانچه مسئول بنگاه املاک ، آپارتمان را شخصا تصرف کند یا بر خلاف منظور شما آن جا را محل انجام جرائم و تخلف خود یا دیگران و هر منظور دیگری قرار دهد به عنوان خیانت در امانت می توانید از مدیر بنگاه املاک شکایت کنید .

اما نکته ای مهم و قابل توجه در این ماده وجود دارد و آن اینکه در انتهای ماده بیان داشته : «  . . . تلف یا مفقود نماید به حبس از 6 ماه تا سه سال محکوم خواهد شد . » به عبارت دیگر تلف شدن مال یا مفقود شدن ماله م به عنوان خیانت در امانت محسوب خواهد شد اما اصل کلی در مجازات افراد این است که سه عنصر :

معنوی – مادی و قانونی در جرم انجام شد جمع باشد تا بتوان فردی را مجازات کرد . در ماده 900 مذکور عنصر قانونی فوق و عنصر مادی انتفاع ، تلف و مفقود شدن توسط شخص متخلف و عنصر معنوی آن نیز انجام جرم با قصد و عالما و عامدا می باشد حال فرض کنیم که شخص فوق تخلف قسمت آخر ماده 900 را انجام داده باشد یعنی مال را تلف و یا مفقود کرده باشد و این امر دبون قصد و عالما و عامدا باشد تکلیف چیست به چه مجوز قانونی می توان مرتکب را به عنوان خیانت در امانت مورد تعقییب قرار داد ؟

قانونگذار در ماده 145 قانون مجازات اسلامی در مبحث شرایط مسئولیت کیفری آورده است که :

« تحقق جرائم غیر عمدی شرط به احراز تقصیر مرتکب است . . . » در تبصره ذیل ماده فوق در تعریف تقصیر بیان داشته : « تقصیر اعم از بی احتیاطی و بی مبالاتی است . . . » در ادامه تصریح نموده است که : « . . . سانحه غفلت ، عدم مهارت و . . . از مصادیق بی احتیاطی و بی مبالاتی محسوب می شود . »

بنابر این با توجه به تعاریف ذکر شده چنانچه مالی را به امانت در اختیار شخصی قرار داده باشید و آن شخص در حفظ و نگهداری مسامحه یا غفلت نکرده باشد و مال مذکور تلف و مفقود شده باشد شخص فوق مسئولیت کیفری نخواهد داشت و صاحب مال با توجه به ماده 612 به بعد قانون مدنی مبحث « تعهدات امین » و همچنین ماده 331 قانون مدنی که تصریح نموده است : « هر کس سبب تلف مالی بشود باید مثل یا قیمت ان را بدهد . . . » می بایستی جهت جبران خسارت خود دادگاه حقوقی مراجعه و با تقدیم دادخواست به طرفیت شخص امین خسارت وارده را مطالبه نماید بنابر این چنانچه مالی نزد دیگر داشته باشید و آن شخص در موعد مقرر ، آن مال را به شما تحویل ندهد و پس از ان مال تلف یا مفقود شود در این حالت عنصر معنوی « قصد – عالما و عامدا » تحقق پیدا کرده می توانید به عنوان خیانت در امانت علیه وی شکایت کنید .

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقتوکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی و اعم از طلاق ، مهریه ، نفقه ، حضانت فرزند، سفته ، چک ، کار و کارگر ، تامین اجتماعی ، مسائل ثبتی ، انتقال اسناد ، کلاهبرداری ، زمین ، جعل ، پلیس فتا ،تلگرام و فضای مجازی می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

سفته
سفته  سندی است تجاری که جهت تعهد پرداخت وجه ، توسط متعهد در اختیار طرف مقبال که طلبکار است قرارداد داده می شود . در حال حاضر برای تعهد برای تعهد پرداخت وجه در آینده بیشتر مردم از چک استفاده می کن
دادگاه انقلاب
تاريخچه دادگاه های انقلاب يكي از اركان اصلي در هر حكومت ، قوه قضائيه و دادگاههاي آن مي باشد و به تبع آن هر  نظام  حكومتي جديد علي الخصوص نظام هايي كه با پشتوانه مردمي و انقلابي تأسيس مي شود
دادگاه خانواده
لزوم رسيدگي تخصصي به دعاوي مردم در مراجع قضايي باعث شد قانونگزار اقدام به تأسيس دادگاه هاي خانواده و همچنين تدوين قوانين خاص مرتبط با مسائل خانواده نمايد .به موجب ماده 1 قانون حمايت خانواده مصوب سال 1
سفته حسن انجام کار
یکی از مشکلات در جامعه کنونی پیدا کردن کار می باشد و چنانچه کاری را پیدا کردید مشکلات بعدی پس از امضای قرارداد یکی معرفی ضامن معتبر و دیگری دادن یک فقره چک یا سفته به کارفرما تحت عنوان " ضمانت حس
قانون مستاجر وموجر
یکی از اصول اولیه که برای صحت قرارداد اجاره باید رعایت شود تعیین مدت زمان اجاره است و در صورت عدم تعیین مدت اجاره، قرارداد اجاره فاقد اعتبار خواهد بود . پس از پایان مدت اجاره، با تقاضای موجر یا همان ش
ممنوع الخروج
در ماده 16 قانون گذرنامه آمده است که : به اشخاص زیر هیچ گونه گذرنامه برای خروج از کشور داده نمی شود: کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج ندارند. کسانی که در خارج از ایران به سبب تکدی

مشاوره حقوقی