مشاوره حقوقی تلفنی

نحوه تغییر اسم و نام کوچک در شناسنامه

اداره ثبت احوال

یکی از وظایف و حقوقی که فرزندان بر گردن والدین دارند، تعیین نام مناسب برای آنها است و این موضوع در اسلام نیز به آن تاکید شده است.

ماده 20 قانون ثبت احوال در 14 بند نامهای ممنوع را اعلام نموده است از جمله:

اسامی که موجب هتک حیثیت و مقدسات اسلامی باشد- نام‌های زننده و مستهجن- نام‌های نامتناسب با جنس- عناوین کشوری و لشکری- القاب و نامهای معرف صفات مذموم و مغایر با ارزش‌های والای انسانی- نام‌هایی که موجب تحقیر اشخاص می‌شود و یا دارای معانی باشد که در جامعه مورد پذیرش قرار نگرفته است و قانون تغییر آن را اجازه داده و در ادامه اشخاصی که قانوناً می‌توانند درخواست تغییر نام را دهند بیان نموده است:

- کلیه کسانی که بالای 18 سال سن دارند.

- افرادی که زیر 18 سال دارند، پدر یا جد پدری آن ها با ارائه شناسنامه خود.

- افراد صغیر و محجور، سرپرست قانونی آنها یعنی قیم- امین و وصی می‌توانند با ارائه مدارک مستند و قانونی که سمت آنها را احراز کند از اداره ثبت احوال می‌توانند درخواست تغییر نام کنند.

با توجه به سلائق شخصی و افکار و اندیشه، ممکن است شخصی بعد از 18 سالگی تصمیم بگیرد نام کوچک خود را تغییر دهد. قبلاً تغییر نام کوچک با تقدیم دادخواست به دادگاه امکان پذیر بود و شخص متقاضی خود و یا وکیل وی باید در دادگاه از درخواست خود دفاع کرده و بعضاً دچار مشکل شده و وی وادار می‌شد جهت اخذ نتیجه و رسیدن به مقصود خود متوسل به دروغ و فریب دادگاه و مطرح کردن مطالب خلاف واقع می‌شد. در حال حاضر با تدوین و تصویب دستورالعملی جدید در شورای عالی ثبت احوال، روند مراجعه به دادگاه و مرجع قضایی حذف و اختیار تغییر نام مانند تغییر نام خانوادگی به ادارات ثبت احوال داده شده است.

مدارک مورد نیاز برای تغییر اسم و نام کوچک

1- ارائه اصل شناسنامه و دو برگ تصویر آن

2- تکمیل فرم درخواست تغییر نام

3- پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری

 نحوه اقدام جهت تغییراسم و نام کوچک

متقاضی ابتدا به اداره ثبت احوال مراجعه (ارائه درخواست تغییر نام در غیر از محل صدور شناسنامه بلامانع است) و با تقدیم درخواست خود، اداره ثبت احوال درخواست را به اداره محل تنظیم شناسنامه ارسال و پس از طرح در هیات حل اختلاف اقدام لازم معمول و نتیجه را به متقاضی اعلام می‌کند هیات حل اختلاف با رعایت قوانین و مقررات مربوطه بشرح ذیل تصمیم می‌گردد:

1- در صورتی که رای صادره موافق با خواسته درخواست کننده باشد، با درخواست متقاضی شناسنامه با درج نام جدید صادر و تحویل می‌شود.

2- چنانچه هیات مذکور با تقاضای متقاضی مخالفت نماید متقاضی پس از رویت در صورتی که تمایل داشته باشد می‌تواند ظرف 10 روز پس از ابلاغ نسبت به تصمیم هیات حل اختلاف به دادگاه محل اقامت خود مراجعه و اعتراض نماید.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

ارث
   با توجه به ماده ۹۰۷ قانون مدنی در مورد ارث بردن فرزندان از مادر چنان چه مادری فوت کند و ابوین او (پدر و مادر) نیز فوت کرده باشند و یک یا چند فرزند داشته باشد ترکه مادر  به شرح ذیل
این حق متعلق به ناشر یا پدید آورنده یک اثر، به فرد تعلق می گیرد که تقریباً همان حق مؤلف است و شامل نشر – تکثیر و الگو برداری می شود این حق تا زمانیکه اختصاصی است متعلق به دارنده حق می باشد و پس
مهریه
تعریف مهریه مهریه عبارت است از چیزی که ارزش و مالیت داشته و قابل قیمت گذاری باشد و مرد به هنگام اجرای صیغه عقد باید به همسرش پرداخت کرده و یا تعهد پرداخت در آینده می کند این هدیه و بخشش که توسط مرد ا
اعسار
اعسار به معنی رنج ، سختی و نداشتن است و در اصطلاح حقوقی زمانی که شخص در وضعیتی قرار دارد که امکان دسترسی به اموال خودش را ندارد و یا اصولا مالی ندارد که بتواند پاسخگوی مدعیان خودش از نظر مالی باش

مشاوره حقوقی