مشاوره حقوقی تلفنی

تعریف شهروند

شهروند

 یک شهروند به افرادی که در شهر زندگی می کنند اطلاق نمی شود بلکه منظور از اصطلاح شهروند افرادی هستند که با اشتراکاتی که مهمترین آن سرزمینی و فرهنگی، به عبارتی در یک محدوده سرزمینی تحت عنوان کشور با یکدیگر زندگی و مراوده دارند گفته می شود. بنابراین اطلاق شهروند به کسانی که فقط در شهر هستند صحیح نیست بلکه کسانی که در روستا و...  زندگی می کنند نیز شهروند اطلاق می شود حتی اگر مثلاً یک خانواده در وسط کویر و یا جنگل و یا کوهستان های دور دست و غیر قابل دسترسی زندگی می کنند. به محض این که شخص در جامعه شهروند شناخته شد حقوق و تکالیفی در رابطه های مختلف از جمله: روابط کار- روابط تجاری- اموال- مالکیت- شهرسازی- سیاسی- خانوادگی برای وی در نظر گرفته می شود و اشخاص می بایستی از این قوانین تبعیت نمایند و قانون گذار نیز متعهد به حمایت از وی در مسائل مذکور می باشد.

تبعیت از این قوانین و حمایت قوانین از افراد جامعه باعث بهبود وضعیت زندگی شهروندان خواهد شد. یک شهروند دارای حقوق و مسئولیتهای مختلفی است اما به طور کلی مسئولیتهای یک شهروند به دو بخش تقسیم می شود:

الف) مسئولیتهای اجتماعی: در این نوع مسئولیت افراد به صورت گروهی در جهت پیشبرد اهداف یک جامعه و همفکری اقدام می کنند مثل انجمن اولیاء مربیان و سازمانهای غیر دولتی و مردم نهاد همچنین هیئت منصفه- هیئت های حل اختلاف و مشارکت در پروژه های اجتماعی و ...

ب) مسئولیتهای فردی: که بارزترین آن احترام به قوانین و حقوق دیگران می باشد و هر شهروند می بایستی از قوانین عمومی و خصوصی کشور که در آن زندگی می کند مطلع بوده و با احترام به قوانین باعث رشد و شکوفایی اخلاق در جامعه و در نهایت منجر به پیشرفت و آسایش و آرامش برای جامعه که خود و خانواده اش نیز بخشی از جامعه محسوب می شود خواهد شد. مانند: انجام خدمت سربازی در زمان صلح و جنگ ...

اما دولت نیز در قبال شهروندان دارای مسئولیت می باشدکه این مسئولیت ها را با اخذ مالیات و مصرف آن در جهت توسعه ارائه خدمات مختلف انجام می دهد مانند تأمین بهداشت و سلامت- آموزش- تأمین و برقراری امنیت اجتماعی توسط پلیس- آتش نشانی- اورژانس- دادگستری- ساخت و نگهداری جاده و فرودگاه- حفظ منابع طبیعی- جنگلها- معادن- نظارت بر بانکها و حفظ و حراست و صیانت از منابع مالی و ارزش پول رسمی کشور- اعطای کمکهای مالی و غیر مالی به مردم در حوادث غیر مترقبه مانند سیل- زلزله- خشکسالی و سرما.

همانگونه که در سطور قبلی آمد هر قدر مردم نسبت به تکالیف و حقوق خود و قوانین آگاهی بیشتر داشته باشند این امر باعث ایجاد جامعه ای پیشرفته و متمدن شده و نهایتاً در خانواده که پایه و ریشه و شالوده اصلی جامعه می باشد آرامش حاکم شده و این آرامش به جامعه تزریق خواهد شد.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

مشاوره حقوقی