مشاوره حقوقی تلفنی

وظیفه راننده در تصادف منجر به فوت یا صدمه بدنی چیست ؟

تصادف منجر به فوت یا صدمه بدنی

چنانچه راننده ای تصادف کرد و حادثه منجر به خسارت به خودروها شد بلافاصله باید مراتب به پلیس 110 اطلاع داده و سعی کنیم خودرو را به کنار خیابان منتقل کرده تا موجب ایجاد ترافیک  نشویم.

اما چنانچه تصادف منجر به فوت یا صدمه بدنی (جرح) شده باشد باید از حرکت و تغییر وضعیت خودرو، خود داری و بلافاصله با پلیس 110 تماس گرفته و پلیس به اورژانس اطلاع خواهد داد اما اگر حادثه در جاده اتفاق افتاده باشد حادثه را باید به اورژانس با تلفن  115 اطلاع داد.

رانندگانی که به هر جهت بواسطه تصادف باعث صدمه به کسی شده باشند وظیفه دارند به مجروح کمک نموده و در جهت اعزام به بیمارستان کمک­های لازم را بکند و اولین وظیفه او اطلاع به پلیس 110 و اورژانس می باشد و چنانچه به پلیس و اورژانس دسترسی نداشت باید شخصاً با رعایت احتیاط مصدوم را به  نقاطی که برای معالجه و استراحت وی لازم است برساند و کمک و مساعدت راننده مقصر به مصدوم از مواردی است که دادگاه مقررات تخفیف را درباره راننده متخلف اعمال خواهد کرد در سابق راننده مقصر پس از تصادف از انتقال مصدوم به بیمارستان درصورتیکه به اورژانس هم دسترسی نداشت خود داری می­کرد و خیلی از مواقع مصدوم در صحنه تصادف فوت می­کرد به همین دلیل قانونگزار در ماده 945 قانون مجازات اسلامی مبحث تغزیرات و مجازات­های بازدارنده آورده است که : «هرگاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته باشد و راننده با وجود «امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی » یا « استمداد از مامورین انتظامی» از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم «را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در مواد 940-941/942» محکوم خواهد شد و دادگاه نمی­تواند » « در مورد این ماده اعمال کیفیت مخففه را نماید.»

و در تبصره 1 ماده آورده است که :

«راننده در صورتی می­تواند برای انجام تکالیف مذکور در این ماده وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد که برای کمک رسانیدن به مصدوم توسل به طریق دیگر ممکن نباشد.»

پس چنانچه پس از تصادف منجر به جرح امکان اینکه به پلیس و یا اورژانس اطلاع رسانی کنیم و جود نداشت مثلاً تصادف در خارج از شهر و یا خیابانی اتفاق افتاد که به پلیس و تلفن دسترسی نداشته باشیم حتماً باید مصدوم را با وسیله نقلیه خود به یکی از مراکز درمانی منتقل کنیم.

و در تبصره 2 ماده فوق الذکر هم آورده است:

«در تمام موارد مذکور هرگاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند و مامورین مربوطه را از واقعه آگاه کند» « و یا به هر نحوی موجبات معالجه و استراحت و تخفیف آلام مصدوم را فراهم کند دادگاه مقررات تخفیف را درباره او رعایت خواهد کرد».

مواردی که باید پس از تصادف به آن ها توجه داشت:

1-خونسردی خودمان را حفظ کنید.

2- مراتب را به پلیس و اورژانس اطلاع دهید.

3- پس از انتقال به پاسگاه پلیس و یا مراجعه پلیس، به بیمارستان شرح واقعه را دقیق در برگ بازجویی بنویسید.

4- آدرس دقیق منزل یا محل کار خود و همچنین مشخصات دقیق و صحیح خود را در برگ بازجوی بنویسید زیرا ممکن است در آینده لازم باشد که مراجع انتظامی یا قضایی با شما مکاتبه نمایند.

5- چنانچه دارای بیمه نامه معتبر هستید از پلیس و مقامات قضایی درخواست کنید که اصالت بیمه نامه را از شرکت بیمه استعلام تا آنرا به عنوان وثیقه بپذیرند و از بازداشت شما خود داری نمایند.

6- چنانچه اعتبار بیمه­ نامه تمام شده باشد نگرانی بابت هزینه بیمارستان نداشته باشید چون هزینه ­های درمانی می بایستی طبق مقررات توسط شرکت بیمه و صندوق خسارتهای بدنی پرداخت شود.

7- بیمارستانها و مراکز درمانی خصوصی و یا دولتی نیز مکلفند مصدومین حوادث رانندگی را بدون دریافت وجهی بپذیرند و اقدامات لازم و اولیه را برای مصدوم انجام دهند زیرا هزینه­ های درمانی مصدومین تصادفات رانندگی قبلاً از محل بیمه نامه ها به وزارت بهداشت و درمان پرداخت شده است.

8- چنانچه نقص فنی خودرو خارج از اراده شما و یا نقص جاده و یا عوامل دیگری که با هشدار عوامل شهرداری – راهداری ویا پلیس می توانست از بروز حادثه جلوگیری کند موجب حادثه شده است مراتب را در محل حادثه به عوامل انتظامی اطلاع داده و در خواست کنید مراتب صورتجلسه شود.

9-در اولین فرصت وقوع حادثه را به شرکت بیمه خود اطلاع داده تا نسبت به تشکیل پرونده اقدام کند.

 

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

مشاوره حقوقی