مشاوره حقوقی تلفنی

عدم ارائه مدارک توسط وراث جهت اخذ انحصار وراثت

انحصار وراثت

انحصار وراثت - چنانچه شخصی فوت کرده و بعضی از وراث جهت اخذ گواهی انحصار وراثت همکاری نکرده و از ارائه شناسنامه و فتوکپی خودداری نماید و یا اینکه از ارائه شناسنامه ابطال شده متوفی و یا گواهی فوت خودداری نماید تکلیف چیست؟ در این صورت چنانچه بعضی از وراث جهت اخذ انحصار وراثت کارشکنی کرده و همکاری نکنند مثلاً از ارائه شناسنامه و یا فتوکپی شناسنامه خودش امتناع کند و یا ممکن است شناسنامه ابطال شده متوفی و یا گواهی فوت در اختیار وی باشد و آنرا ارائه نکند در این صورت متقاضی یا متقاضیان صدور گواهی انحصار وراثت می‌توانند دادخواست انحصار وراثت را تنظیم و با ضمیمه نمودن استشهادیه که به تأئید دفتر اسناد رسمی رسیده است و فتوکپی شناسنامه خودشان و تحویل آن به شورای حل اختلاف، از شعبه مربوطه تقاضای استعلام از اداره ثبت احوال جهت اخذ رونوشت از شناسنامه وراثی که همکاری نمی‌کنند را نمایند. همچنین جهت اخذ گواهی فوت هر یک از وراث با مدارک معتبر و کارت شناسایی و شناسنامه می‌توانند به ثبت احوال مستقر در آرامستانی که متوفی در آنجا دفن شده مراجعه و تقاضای صدور المثنی گواهی فوت را نمایند.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

ارث
اگر مادر فوت کند و همسر و پدر و مادر او زنده باشند و دارای چند دختر و پسر باشد ترک سهم وارث به چه صورتی بین انها تقسیم می‌شود؟   چنان چه مادری فوت کند و همسر و پدر مادری وی زنده بوده و آنه
ارث
   با توجه به ماده ۹۰۷ قانون مدنی در مورد ارث بردن فرزندان از مادر چنان چه مادری فوت کند و ابوین او (پدر و مادر) نیز فوت کرده باشند و یک یا چند فرزند داشته باشد ترکه مادر  به شرح ذیل
انحصار وراثت
چنانچه شخصی فوت کند و ورثه‌ وی دادخواست انحصار وراثت را تقدیم شورای حل اختلاف نموده ولیکن نام یکی از ورثه را در دادخواست قید نکرده باشد آیا این عمل وی خلاف بوده و مجازات دارد؟ قانونگذار در ماده
وراثت
با توجه به قانون پس از فوت متوفی موضوع می‌بایستی توسط اداره ثبت احوال در رایانه ثبت گردد در حال حاضر در شهرهای بزرگ در محل آرامستان و محل دفن، شعبه ای از اداره ثبت احوال مستقر که هم زمان با مراحل
ارث ازدواج موقت
در این خصوص نظرات مختلفی بیان شده است اما قانون مدنی در ماده 940 آورده است ؛ « زوجین که زوجیت آنها دائم بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند . » با توجه به مفهوم صریح ماده 94

مشاوره حقوقی