مشاوره حقوقی تلفنی

نکاتی در مورد اعسار از پرداخت هزینه دادرسی و مهریه

اعسار

1-اگر کسی که ادعای اعسار از پرداخت هزینه دادرسی کرده است در دعوا پیروز شود و حکم به نفع وی صادر گردد باید هزینه دادرسی را پرداخت نماید مگر اینکه در دادخواست اولیه درخواست محکومیت خوانده به پرداخت هزینه های دادرسی را کرده باشد.

2-با توجه به ماده 2 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی و استنباط از ماده مذکور محکوم له ( طلبکار)باید دارا بودن محکوم را ثابت و اموال را شناسایی و معرفی کند.البته محکوم علیه ملزم است ظرف سی روز پس از ابلاغیه اجرائیه ، لیست و صورت کلیه دارایی های خود را اعلام و درخواست اعسار خود را مطرح کند در غیر این صورت باید ،  بدهی را پرداخت و یا به زندان معرفی خواهد شد.

3-در خصوص مهریه هم به همین صورت می باشد یعنی مطابق قانون جدید حمایت از خانواده پرداخت مهریه تا 110 سکه یا معادل آن باید توسط زوج به زوجه پرداخت شود و مرد در صورت عدم امکان پرداخت آن می بایستی ضمن تقدیم دادخواست اعسار از پرداخت مهریه ، تقاضای پرداخت به صورت اقساط را نماید و در این صورت مرد باید معسر بودن و نداشتن تمکن مالی خود را در دادگاه ثابت کند اما در مواردی که مهریه بیشتر از 110 سکه باشد مرد موظف به پرداخت 110 سکه و مازاد بر 110 سکه را زن باید ثابت کند که مرد دارای تمکن مالی بوده و قادر به پرداخت بیشتر از 110 است در غیر این صورت ، مرد موظف به پرداخت مازاد بر 110 سکه نیست.

4-زمانی که شخصی به علتی پذیرش اعسار وی از پرداخت هزینه دادرسی معاف می شود می تواند از مزایای این معافیت در مراحل مختلف مربوطه به همان دعوا استفاده کند مثلا تجدید نظر ، اعاده دادرسی و فرجام خواهی همان دعوا و چنانچه دعاوی دیگری هم با خوانده آن پرونده هم زمان در مراجع قضایی مطرح کرده باشد می تواند از اعسار اولیه و مزایای آن استفاده کند.

5-دادخواست اعسار از تجار پذیرفته نمی شود زیرا طبق قانون ، تجار در مواردی که قادر به پرداخت محکوم به و هزینه دادرسی نیستند باید اعلام ورشکستگی نمایند تا پس از بررسی دفاتر قانونی وی و کارشناسی ، حکم ورشکستگی وی صادر گردد.

6-اعتبار حکم اعسار فقط مشمول شخص متقاضی خواهد شد و چنانچه وی فوت نماید ورثه وی نمی توانند از این اعسار حتی در پرونده مطروحه استفاده کنند مگر اینکه ورثه مستقلا تقاضای اعسار کرده و معسر بودن خودشان را ثابت نمایند .

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

دیدگاه ها:
  • مهدی 1396/08/26 14:01:46

    سلام و خسته باشید جناب وکیل زنم هزینه دادرسی مهریه را اعسار زده الان من مال از اون به دادگاه معرفی کنم میتونم اعسارش را مردود کنم و درخواست اجرایه برای هزینه دادرسی بدم حدود چهارده میلیون تومان از من پول گرفته پنج میلیون نفقه نقد و حدود هفت میلیون سکه میشه یا نه ؟ باتشکر از شما

اعسار
اعسار به معنی رنج ، سختی و نداشتن است و در اصطلاح حقوقی زمانی که شخص در وضعیتی قرار دارد که امکان دسترسی به اموال خودش را ندارد و یا اصولا مالی ندارد که بتواند پاسخگوی مدعیان خودش از نظر مالی باش

مشاوره حقوقی