مشاوره حقوقی تلفنی

آیا با ازدواج مجدد مادر ، حضانت فرزند از وی سلب می شود؟

حضانت فرزند

چنانچه زوجین از یکدیگر جدا شوند طبق قانون و مصلحت کودک حضانت فرزندان چه دختر و چه پسرتا سن 7 سالگی برعهده  مادر می باشد ودر صورتیکه مادر ازدواج مجدد کند طبق ماده 1170 قانون مدنی حضانت فرزند از وی گرفته خواهد شد مگر اینکه به دلایلی از قبیل فساد و انحطاط اخلاقی پدر یا مسائلی که به مصلحت کودک نباشد که نزد پدر زندگی کند و این موارد نیزباید  نزد دادگاه صالحه اثبات شود در این صورت حضانت از مادر سلب نخواهد شد اما چنانچه حضانت در اختیار مادر باشد پدر هنوز بر وی ولایت دارد به عبارت ساده تر حضانت که در خصوص امور تربیتی است برعهده مادر است و ولایت که رسیدگی در خصوص اداره و نگهداری و تصمیم گیری در امور مالی فرزند است برعهده پدر می باشد حضانت تا سن 7 سالگی برعهده مادر است و پس از آن در صورتیکه بین پدر و مادر اختلافی نباشد تا سن بلوغ برعهده پدر قرار می گیرد و درصورتیکه بین پدر و مادر در مورد حضانت پس از 7 سالگی اختلافی باشد باتوجه به مصلحت کودک دادگاه  حضانت طفل را مشخص می­کند در بحث حفاظت که تا سن بلوغ ادامه دارد ملاک حضانت دختر و یا پسر نمی­باشد یعنی حتماً نباید حضانت دختر با مادر و پسر با پدر باشد بلکه آنچه که مصلحت کودک باشد آن به مرحله اجرا در می آید و پس از اینکه فرزند به سن بلوغ رسید چنانچه کارشناس مربوطه نظر بدهد که فرزند به سن بلوغ رسیده است وی می­تواند اراده خود را به پدر و مادر تحمیل کند که نزدکدام یک زندگی کند و در هر حال پدر می بایستی هزینه­های متعارف زندگی وی اعم از تغذیه – پوشاک تحصیل ودرمان و غیره را که به نفقه فرزند تعبیر می شود تامین کند نکته مهم این که در زمانیکه حضانت فرزند برعهده طرف مقابل است هیچ یک از والدین حق ندارد دیگری را از دیدار و ملاقات با فرزندش محروم نماید و ضمانت اجرای این امر در قانون حمایت از خانواده آمده که درماده 54 تصریح کرده که مجازات آن بار اول پرداخت جزای نقدی درجه 8 و در صورت تکرار به حداکثر مجازات مذکور محکوم خواهد شد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی در مورد حضانت فرزند اینجا کلیک کنید

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقتوکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی و اعم از طلاق ، مهریه ، نفقه ، حضانت فرزند، سفته ، چک ، کار و کارگر ، تامین اجتماعی ، مسائل ثبتی ، انتقال اسناد ، کلاهبرداری ، زمین ، جعل ، پلیس فتا ،تلگرام و فضای مجازی می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی تلفنی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

دیدگاه ها:
  • محمد علی ماهروزاده 1396/11/29 21:06:49

    با سلام.از اول ۷ سالگی یا پایان ۷ سالگی حضانت دختر با پدر است

جضانت فرزند
طبق یک اصل کلی و قانونی حضانت فرزندان تا سن 7 سالگی بر عهده مادر و از 7 سالگی تا سن بلوغ بر عهده پدر و از سن بلوغ به بعد بر اساس تصمیم طفل و اجازه دادگاه خواهد بود. طلاق توافقی همانگونه که نام آن مشخ
طلاق
طلاق دو نوع است : 1- طلاق توافقی 2- طلاق غیر توافقی طبق آمار در حال حاضر بیش از 30 درصد از پرونده های تشکیل شده بابت طلاق در دادگستری درخواست طلاق توافقی است . دلیل این امر هم تسریع در رسیدگی و سر انج
حضانت
 حضانت در امور تربیتی و آموزشی هم حق و هم تکلیف پدر و مادر بوده و حضانت و نگهداری طفلی که پدر و مادر او جدا از یکدیگر زندگی می کنند مادر تا سن 7 سالگی اولویت دارد و پس از آن حضانت با پدر است.همچن
حضانت فرزند
  مواردی که می تواند از مصادیق تغییر حضانت باشد عبارتند از: - اعتیاد زیان آور به الکل- مواد مخدر- قمار - اشتهار به فساد اخلاقی و فحشا - ابتلا به بیماری جسمی خاص و روانی به تشخیص پزشکی قانونی
حضانت فرزند پسر
حضانت فرزندان چه دختر چه پسر طبق قانون تا سن 7 سالگی با مادر می­باشد و بعد از 7 سالگی تا سن بلوغ بر عهده پدر می­باشد و چانچه میان پدر و مادر در خصوص حضانت اختلاف باشد دادگاه با توجه به صرفه و
حق حضانت
 فرزندان پس از رسیدن به سن بلوغ شخصا حق انتخاب ادامه زندگی نزد یکی از والدین خود را خواهند داشت و دادگاه در این خصوص دخالتی نخواهد کرد ولیکن تامین مخارج آن ها بر عهده پدر خواهد بود اما چنانچه پدر
حضانت فرزند
در صورت فوت یکی از والدین حضانت کودک (صغیر یا محجور) با یکی از والدین که در قید حیات است می­باشد اما  اگر پدر فوت کرده باشد حضانت فرزندان در هر سنی برعهده مادر خواهد بود و پدربزرگ نمی­توا

مشاوره حقوقی