مشاوره حقوقی تلفنی

ارث در ازدواج موقت به چه صورت است؟

ارث ازدواج موقت

در این خصوص نظرات مختلفی بیان شده است اما قانون مدنی در ماده 940 آورده است ؛

« زوجین که زوجیت آنها دائم بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند . »

با توجه به مفهوم صریح ماده 940 قانون مدنی اینگونه برداشت می شود که در ازدواج موقت طرفین از یکدیگر ارث نمی برند اما سوالی که مطرح می شود این است که با توجه به اینکه در ازدواج موقت طرفین از یکدیگر ارث نمی برند آیا می شود در قرارداد عقد موقت و یا قرارداد جداگانه شرط نمود که طرفین یا یکی از طرفین از یکدیگر ارث ببرند ؟

در این خصوص بعضی از حقوقدانان معتقدند با توجه به اصل صحت این شرط صحیح خواهد بود اما نظر مخالفین این نظریه که غالب نیز می باشد این است که چون قوانین و مقررات ارث مربوط به منافع افراد و از قوانین بسیار مترقی است که خداوند به دلیل مصالح افراد و از همه مهمتر مصالح اجتماع ، مقررات آن را در قرآن بیان نموده است نمی توان از طریق قرارداد انشایی آن را تغییر داد . اما علی رغم اینکه شارع در خصوص ارث در ازدواج موقت بیانی نداشته است حدیثی از امام جعفر صادق ( ع ) در صحیفه محمد بن سلم نقل شده است که فرموده اند : « از مقررات منعقد ( ازدواج موقت ) این است که زن منقطعه از تو ارث نمی برد و تو هم از او ارث نمی بری » اما یک اصل فقهی داریم که عنوان داشته « عموم المومنین عند شروطهم » یعنی اگر مومنی در موضوعی حلال شرطی انجام داد باید آن شرط را انجام دهد و همچنین امام جعفر صادق ( علیه السلام ) در بیانی دیگر در صحیفه محمد بن سلم فرموده اند : « اگر طرفین عقد موقت درباره ارث بردن شرط کرده باشند باید به شرط خود وفادار باشند . » البته نظر شیخ طوسی – محقق حلی – شهید اول و شهید ثانی  این است که در نکاح منقطع ارث وجود ندارد مگر اینکه شرط ارث شده باشد که با توجه به اصل . . . .  . . « المسلمون عند شروطهم » ارث محقق می شود ( شرح لمحه ص 337 و المتخصر النافع ص 289 )

اما از ظاهر ماده 940 قانون مدنی اینگونه برداشت می شود که در صورت موقت بودن نکاح طرفین از یکدیگر ارث نمی برند و چنانچه در این خصوص بین زوجین شرطی هم بشود و به دلیل مغایرت با قواعد امری چنین شرطی باطل است بنابر این با توجه به اینکه شرط توارث زن در ازدواج موقت به شریک کردن غیر در ترکه محسوب می شود ، ترکه ای که فقط متعلق به ورثه قانونی متوفی است و در صورت وجود شرط ارث بردن یکی از طرفین در عقد موقت به دلیل اینکه شرایط و مقررات ارث آمره (امر کننده) بوده و شرط بر خلاف قوانین آمره باطل می باشد این شرط نیز باطل خواهد بود .

چگونگی ارث بردن زن و شوهر از یکدیگر در ازدواج موقت

همانگونه که می دانیم شارع در موضوع وصیت اجازه داده که هر فرد مسلمان ثلث مال خود را به هر نحوی که تمایل داشته باشد وصیت کند حال چنانچه در شروط ضمن عقد طرفین قید نمایند که مبلغی از ثلث مال به همسری که در علقه زوجیت موقت وی می باشد پرداخت گردد این شرط صحیح می باشد .

و با تمام مطالب که بیان گردید فرزندان ناشی از ازدواج موقت فرزندان قانونی زوجین محسوب گردیده و از پدر و مادر خود طبق قانون ارث و از ما ترک متوفی سهم قانونی خود را خواهند برد .

 

 

ببینید : استندآپ کمدی مهران مدیری در مورد ارث و میراث برنامه دورهمی

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

ارث
اگر مادر فوت کند و همسر و پدر و مادر او زنده باشند و دارای چند دختر و پسر باشد ترک سهم وارث به چه صورتی بین انها تقسیم می‌شود؟   چنان چه مادری فوت کند و همسر و پدر مادری وی زنده بوده و آنه
ازدواج موقت
مشکلات ناشی از عدم ثبت ازدواج موقت فرزندان ناشی از عدم ثبت ازدواج موقت همانند فرزندان ناشی از ازدواج دائم دارای حقوق قانونی و اجتماعی هستند یعنی فرزندان مشروع پدر بوده و و پدر باید از آن ها نگهداری و
مالیت بر ارث
این قانون که در تاریخ 31 / 4 / 94 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و از ابتدای سال 1395 اجرایی گردید باعث تغییرات جدی در نظام مالیاتی کشور گردیده است و به گفته ی کارشناسان اقتصادی به عنوان یکی از کلید
انحصار وراثت
چنانچه شخصی فوت کند و ورثه‌ وی دادخواست انحصار وراثت را تقدیم شورای حل اختلاف نموده ولیکن نام یکی از ورثه را در دادخواست قید نکرده باشد آیا این عمل وی خلاف بوده و مجازات دارد؟ قانونگذار در ماده
وراثت
با توجه به قانون پس از فوت متوفی موضوع می‌بایستی توسط اداره ثبت احوال در رایانه ثبت گردد در حال حاضر در شهرهای بزرگ در محل آرامستان و محل دفن، شعبه ای از اداره ثبت احوال مستقر که هم زمان با مراحل
انحصار وراثت
انحصار وراثت - چنانچه شخصی فوت کرده و بعضی از وراث جهت اخذ گواهی انحصار وراثت همکاری نکرده و از ارائه شناسنامه و فتوکپی خودداری نماید و یا اینکه از ارائه شناسنامه ابطال شده متوفی و یا گواهی فوت خوددار

مشاوره حقوقی