مشاوره حقوقی تلفنی

اختیارات وکیل دادگستری

آیا وکیل در تمام مسائل مرتبط با پرونده اختیار دارد؟یا اختیارات او محدود است؟

ماده ی 35 قانون آیین دادرسی مدنی در این باره مقرر داشته است:

" وکالت در دادگاهها شامل تمام اختیارات راجع به امر دادرسی است جز انچه را که موکل استثناء کرده باشد، یا توکیل در آن خلاف شرع باشد..."

واقعیت این است که قانون،اختیارات وکیل را به وکالتنامه سپرده است.در نتیجه آنچه اختیارات وکیل را معین میکند وکالتنامه ی وکیل و در واقع توافق بین وکیل و موکل است.

در صورتی که در موردی ابهام وجود داشته باشد، به موجب رای شماره 930-04/06/1310 محکمه عالی انتظامی قضات، تفسیر آن مورد با دادگاه است.البته در صورتی که ابهام در خصوص مواردی باشد که طبق قانون مستلزم تصریح در وکالتنامه است، اصل بر عدم اختیار است.

وکیل تسخیری در تمام مراحل دادرسی تا زمانی که وکالت از او گرفته نشده است و عنوان وکیل را در دادگاه برای موکل دارد، اختیار دفاع از موکل دارد و محدود به مقطع بدوی نیست.لذا اگر دادرسی به مرحله ی تجدید نظر برسد نیز، باید به وکیل تسخیری ابلاغ گردد.

کدام اختیارات وکیل باید در وکالتنامه تصریح گردد؟

در ماده ی 35 قانون آیین دادرسی مدنی مواردی از اختیارات وکیل نام برده شده اند که وکالتنامه باید آنان را تصریح کرده باشد:

۱ - وکالت راجع به اعتراض به رای، تجدیدنظر، فرجام خواهی و اعاده دادرسی.
۲ - وکالت در مصالحه و سازش.
۳ - وکالت در ادعای جعل یا انکار و تردید نسبت به سند طرف و استرداد سند.
۴ - وکالت در تعیین جاعل.
۵ - وکالت در ارجاع دعوا به داوری و تعیین داور.
۶ - وکالت در توکیل.
۷ - وکالت در تعیین مصدق و کارشناس.
۸ - وکالت در دعوای خسارت.
۹ - وکالت در استرداد دادخواست یا دعوا.
۱۰ - وکالت در جلب شخص ثالث و دفاع از دعوای ثالث.
۱۱ - وکالت در ورود شخص ثالث و دفاع از دعوای ورود ثالث.
۱۲ - وکالت در دعوای متقابل و دفاع درقبال آن.
۱۳ - وکالت در ادعای اعسار.
۱۴ - وکالت در قبول یا رد سوگند

توکیل در وکالت

آیا وکیل می تواند اختیارات خود را به شخص دیگری در امر وکالت واگذار نماید؟

با توجه به بند 6 ماده 36 قانون آیین دادرسی مدنی، وکیل نمی تواند اختیارات خود را واگذار نماید مگر این که این اختیار در وکالتنامه به او داده شده باشد.در این صورت وکیل می تواند همه یا بخشی از اختیارات خود را به وکیل دو واگذار نماید.

در صورتی که وکیل اختیارات خود را واگذار نماید، این به معنای سلب سمت او از وکالت نمی باشد.در واقع با این کار او یک نفر به وکلا اضافه شده است و وکیل اول همواره اختیارات خود را دارد.

اصل بر این است که هزینه ی وکیل دوم با وکیل اول است و به موکل ارتباطی پیدا نمیکند مگر این که وکیل اول (وکیل بی واسطه) در این رابطه با موکل توافق کرده باشد.

تعدد وکیل

اختیارات وکلا در زمان تعدد آنها چگونه است؟

به موجب رای اصراری 615 هیات عمومی دیوان عالی کشور، در صورت تعدد وکلا اصل بر این است که وکلا مجتمعا هستند و امکان عمل انفرادی آن ها نیاز به تصریح در وکالتنامه دارد.لذا در صورتی که نافذ بودن عمل انفرادی آن ها در وکالتنامه تصریح نشده باشد و یکی از آنها به دادگاه مراجعه کند و یا عملی از جانب موکل انجام دهد، عمل او اعتباری ندارد و دادگاه او را به عنوان وکیل به رسمیت نمی شناسد.

طرح دعوای مطالبه خسارت توسط وکیل

به موجب بند 8 ماده ی 35 قانون آیین دادرسی مدنی، وکیل حق طرح دعوای مطالبه ی خسارت را ندارد مگر این که در وکالتنامه تصریح شده باشد.

 

وکیل سلام با عضویت وکلای با سابقه ی دادگستری، آماده ی اخذ دعاوی حقوقی و کیفری شما می باشد.همچنین شما می توانید درقسمت مشاوره ی ما، از مشاوره حقوقی تلفنی وحضوری توسط وکلای ما استفاده کنید.

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

قانون جدید مهریه
مقدار مهریه میزان مهریه می تواند هر مقدار باشد و قانون هیچ مقداری را برای آن تعیین نکرده است.قانون مدنی در ماده 1080 مقدار مهریه را به طرفین واگذار کرده است.عده ای از فقها نظری خلاف این دارند و معتقد
اجاره
طبق تعریف قانون مدنی در ماده 466 اجاره عبارت است از: «اجاره عقدی است که به موجب آن مستاجر مالک منافع معین مستاجره می‌شود. اجاره دهنده موجر و اجاره کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستاج
انواع مهریه
مهریه با توجه به شرایط بر سه نوع است : _مهرالمسمی _مهرالمثل _مهرالمتعه   در صورتی که احتیاج به مشاوره حقوقی برای مطالبه ی مهریه دارید کلیک کنید.مشاوره حقوقی مهرالسمی چیست ؟ مهریه ای که در
حمل ماشین با جرثقیل
 چناچه خودروی خود را در محل پارک ممنوع متوقف و محل را ترک نمودید و یا پس از ترک محل به هر دلیل در غیاب شما نیاز به انتقال خودرو به پارکینگ باشد و پس از مراجعه به محل پارک خودرو مشاهده کردید پلیس
حیوان خانگی
 نگهداری حیوان خانگی از قبیل سگ ، گربه ، قناری ، مرغ عشق ، طوطی و غیره در قسمت های اختصاصی آپارتمان و ساختمان در 2 صورت اشکالی ندارد: یک - عدم مزاحمت برای ساکنین دو - عدم ایجاد بیماری با ت
طلاق توافقی
در صورت بروز اختلاف بین زوج و زوجه و عدم امکان ادامه زندگی مشترک و اراده آنها جهت جدایی از یکدیگر چنانچه هر دو درخصوص مسائل حاشیه ­ای اختلافی نداشته و اراده آن ها جهت جدایی از یکدیگر قطعی بود
استفاده از سفته زمانی شکل می گیرد که افرادی که فاقد دسته چک هستند برای تضمین لازم است به طرف مقابل سفته ارائه دهند .اشخاصی که دسته چک ندارند با پرداخت مبلغی ناچیز از طریق بانک ها یا دکه های روزنامه فر

مشاوره حقوقی