مشاوره حقوقی تلفنی

آداب و شرایط مناظره از نگاه قران

مناظره

           گفت و گوی مستقیم یکی از بهترین راه های تفاهم و انتقال تلاش و تجربیات است و برای اینکه بتوانیم با دیگران ارتباطی صحیح داشته باشیم نیازمند گفتگو هستیم. اگر مسیر این گفتگو از راه اصلی خود خارج شود موجب جدایی، خشونت، بحران و تنش و درگیری می شود. و این عامل تفاهم و نزدیکی افکار موجب جدایی و ابزاری ضد انسانی خواهد شد.

هدف مناظره

          کلاً مناظره یک گفتگوی علمی به  منظور شناخت نظرات و ارشاد دیگران می باشد.در مناظره ای که سامان یافته و هدفمند باشد طرفهای مناظره سعی می کنند براساس پرسش و پاسخ، افکار طرف مقابل را شناسایی و با نقد آن درست یا نادرست بودن افکار را مشخص و موجب تغییر نگرش و بینش طرف مقابل یا جامعه را فراهم آورد. در این شیوه انسان می تواند شناخت کافی از افکار و نظرات دیگران بدست آورد. در یک جلسه با گفتگو نظریه ی خود و دیگران را در معرض نقد بگذارد.

انواع مناظره

          مناظره اشکال مختلفی دارد، گاهی ممکن است به صورت جدل انجام شود. در این مناظره طرفین سعی می کنند به هر وسیله ای شده، بر نقاط ضعف افکار و آرای دیگری دست پیدا کرده و با هوچی گری طرف دیگر را به چالش بکشد. که این نوع مناظره مذموم است.

          نوع دیگر مناظره گفتگو و بازیگری روی نقاط ضعف و بطلان فکر و نظر طرف مقابل است و هدف چیرگی به هر شکل بر طرف دیگر گفتگو نیست بلکه آشکار شدن نقاط ضعف اموری است که بر مخاطبین پوشیده مانده است، به همراه ارائه دلایل و اسناد، به نحوی که طرف خودش به بطلان آرا و افکار خود پی ببرد.

پس نتیجه می گیریم که گفتگو و مناظره سالم می بایستی با دلایل روشن و مدارک درست و به جهت راهنمایی دیگران انجام گیرد. این نوع گفتگوها که از آن در قرآن به جدال احسن یاد شده، به این صورت انجام می شود که مخاطب با باورهای خود به نقص و بطلان و نادرستی اندیشه و یا باور خود می رسد.

در این  نوع گفتگو و مناظره هر چند هدف غلبه بر طرف مقابل است ولی هدف اصلی از مناظره این است که شخص مخاطب از رای و نظرش منصرف شده و خودش به نادرستی آن پی ببرد (نحل آیه 25). اما در آیه 47 سوره عنکبوت بیان می کند که مناظره سالم همیشه موفق نخواهد بود، زیرا انسانهایی هستند که بواسطه ذات خبیث آنها امکان مناظره سالم و تأثیرگذار با آنها وجود ندارد. زیرا جدای از اینکه آنها دارای افکار پلید هستند، به دلیل اینکه عادت به انحراف دارند زیر بار افکار منطقی نمی روند. از جمله افراد ظالم که دچار انحراف شده اند و گفتگو و مناظره با آنها جز اتلاف وقت چیز دیگری نصیب انسان نمی کند.

از نظر قرآن مناظره زمانی پسندیده است که هدف آن روشن شدن، و در یک چارچوب عقلانی و عقلایی صورت بگیرد.

آداب مناظره از دیدگاه قرآن

حقیقت جویی

عالمانه بودن

منطق گرایی

بیان شیرین و شیوا

مدارا و نرم سخن گفتن

تکریم و رعایت حرمت دیگران

روشنگری

نفی تقلید و تعصبات بی جا

مشاوره حقوقی تلفنی - اسداله صداقت
درباره نویسنده

اسداله صداقت وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی قوه قضائیه و مدیر عامل موسسه حقوقی عدالت گستران صداقت به شماره پروانه وکالت 1017 ، دارای 35 سال سابقه در حوزه های مختلف حقوقی اعم از خانواده، حوزه چک، سفته، کار و کارگر، تامین اجتماعی، اموال منقول و غیر منقول(ملکی)، کیفری، فضای مجازی و دیوان عدالت اداری می باشد.

جهت دریافت مشاوره حقوقی کلیک کنید
ارسال دیدگاه خود:
  • نظر خود را فارسی بنویسید.

  • نظرات خلاف قانون و با مضامین توهین، تهمت و ناسزا به مقامات ایران و ادیان و ... حذف می‏شوند.

مشاوره حقوقی